Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 7. 1. 2019

Ze světa i z domova

Je příjemné sledovat, že se ve světě irské kultury dá stále něco zajímavého objevit, něco nového poznat a něčeho příjemného se zúčastnit. Ještě lepší je zjištění, že na takové věci participuje třeba i české “kopýtko”, tedy ne nutně to ze Sona Sól.
Koncem ledna se tradičně koná ve skotském Glasgow festival Celtic Connections, kam se sjedou velmi zajímavé hudební skupiny z celého světa, součástí jsou i hudební a taneční semináře a prostě tam všichni jedou na vlně hudby keltských národů. Už v loňském roce se tohoto festivalu zúčastnila Aneta Dortová a ne jinak tomu bude v letošním roce.

Aneta je součástí tanečního projektu Sound of Dance Project a v Glasgow bude učit sean nós dancing.

Vedle již dříve uvedeného projektu Fergal Scahill Music zaštítěného přímo Fergalem se závazkem představit (tedy zahrát) v roce 2019 každý den jednu tradiční melodii, jsem objevil další podobný projekt obdobně zameřený. Je spojen se jménem Tara Howley a podobně jako Fergal si Tara klade za úkol v tomto roce představit každý den něco z irského tradičního (hudebního pěveckého či tanečního) umění. Zachytil jsem tento projekt až po několika dnech. Tara Howley se zde presentuje jako velice schopná zpěvačka a muzikantka (její tanec jsem zatím nezaznamenal), protože v těch několika málo vstupech hraje na irské loketní dudy, kytaru, koncertinu, whistle a bicí. Zároveň velmi pěkně zpívá. Ke svým krátkým vstupům si vybírá velmi zajímavou společnost ze světa hudby, tance i zpěvu.

Na právě použitém snímku doprovází svého otce, který liltuje. Jednotlivé vstupy najdete na facebooku pod označením Tara Howley Music.

Koncem ledna (31.01.) zahajuje mladoboleslavská skupina Isara 9. ročník svého festivalu Na scestí. Je to velmi záslužná činnost, neboť Isara v rámci tohoto festivalu poskytuje prostor také méně známým či začínajícím skupinám či hudebníkům. A protože Isara, tedy alespoň někteří z jejich muzikantů, mají blízko k irské muzice, rozhodli se 9. ročník zahájit společně se skupinou SONA. Tu asi moc neznáte, ale pokud zaostříte na přiložený plakát, neuvidíte tam právě neznámé tváře.

Ano, celkem správně jsou tam vidět známé tváře z bývalé mělnické skupiny Le hAnam. Muziokanty ze Sony jsem měl možnost v poslední době párkrát slyšet hrát a tak vůbec nepochybuji, že to bude nářez. Takže 31. ledna se uvidíme v Mladé Boleslavi?

Ani ne za dva měsíce proběhne Českem smršť v podobě několika vystoupení taneční show Lord of the Dance. Jestli si dobře pamatuji, tak v Praze bude 9. března t.r.

Rád bych tuto show připomenul alespoň tímto snímkem jednoho z “Lordů”, který bude v Praze i letos a kterým je Cathal Keaney. Ano je to přesně ten, kterého, jako podstatně mladšího, měli možnost vidět návštěvníci Závěrečného večera BSS 2011.

Pořád se něco děje a tak sledujte i naše stránky, kde se snažíme to “nové” nacházet a nabízet.

 

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Masterclasses with Colin Dunne

Kam za Irskem v ČR?

26.květnaMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dva Divadlo od 19:00
G.Aron
29.květnaJak je důležité býti (s) Filipem (Divadlo)
Praha, Divadlo pod Palmovkou od 15:00
O.Wilde
10.červnaPlný kapsy šutrů (Divadlo)
Praha, Divadlo Kalich od 19:00
M.Jones
17.srpnaBernard’s Summer School 2019 (Hudba i tanec)
Praha, ZŠ Botičská od 19:00
BSS 2019 se koná v Praze ve dnech 17. - 23. srpna
21.srpnaIrský večer – doprovodná akce BSS 2019 (hudba a tanec)
Praha, Novoměstská radnice od 19:30
Večer bude naplněn tanečním programem pro účastníky BSS 2019 a je otevřen i pro širší veřejnost, která si chce poslechnout irskou hudbu a naučit se některý irský tanec.

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků