Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 1. 7. 2017

Revue – Červenec 2017

Miluji vkládání reálných obličejů do podařených kreseb či fotografií. Kdysi jsme v Rinceoirí takto řešili jedno PF – použili jsme nějakou fotografii irských tanečnic kvalitně tanečně vyšňořených a za jejich obličeje Martin Loužecký dosadil obličeje reálných tanečnic Rinceoirí. Bylo to v době, kdy tu snad ještě nikdo ty přezdobené taneční šaty tolik netypické pro Irsko ještě nikdo neměl. Tehdy toto PF docela u příjemců vzbudilo pozornost. Požádal jsem Martina o podobnou službu v souvislosti s náborem zájemců pro letošní letní školu. Myslím, že se mu to moc podařilo a tak obrázek, který znáte možná s jinou tváří (třeba pivovarníka Bernarda), používáme k pozvání na BSS 2017.
Sedmnáctá letní škola, která začne v druhé polovině srpna, má pro nás jako organizátory a i pro účastníky své pevné kontury. a je už jen na nás, organizátorech, abychom doladili několik ne však nepodstatných detailů. Patří sem především program dvou tanečních večerů (Zahajovací, Ceilí neboli Irský večer) a Závěrečného večera a jejich propagace mezi zájemci, kteří nebudou účastni na letní škole. Musíme najít cestu, jak zpřístupnit Roberta Harveye – lektora liltingu na BSS, který je zároveň několikanásobným irským šampionem ve hře na irskou flétnu – pro hudební lekce možným individuálním zájemcům. Dosud jsme neobdrželi jednoznačné stanovisko o účasti na Závěrečném večeru od Kate Wood, ke které se v Česku sbíhají všechny nitky související s počátkem irského tance. Trochu se nám komplikuje situace s obsazením funkce Kuby, neboť Jakub, který posledních několik let tuto funkci zastával, se hodlá zapojit do pracovního procesu, což mu asi neumožní plnou přítomnost na letní škole. Asi bychom „slyšeli“ na nového Jakuba či na takového, který by Jakuba Šůru doplnil. Ozvěte se. V neposlední řadě hledáme v Praze samostatné ubytování pro hosta letní školy za přijatelnou cenu na dny 23.-26. srpna. Pokud byste o něčem věděli, dejte nám zprávu.
Rád bych na tomto místě zdůraznil, že na letní školu – Bernard’s Summer School 2017 – se stále dá přihlásit prakticky na všechny vyhlášené lekce. Kdo uvažuje o tom, že by se letní školy zúčastnil, měl by to dát na vědomí včetně platby do konce července. V srpnu už to bude o 500,- Kč dražší.
Už teď se těšíme na všechny účastníky letní školy a děláme vše proto, aby se celá akce nejen líbila, ale hlavně aby pro účastníky byla maximálně přínosná v té oblasti, ve které se hodlají zdokonalovat.

 

Bloomsday je v Irsku takovým letním Patrikem a slaví se 16. června. Inspirací k této oslavě je děj knihy Jamese Joyce Odysseus, která pojednává o prožitcích Leopolda Blooma, jeho ženy a Štěpána Dedala v rámci jednoho všedního dne v Dublinu v roce 1904. Joyce transponuje tyto prožitky  do zvláštní historické paralely k homérskému mýtu. Jeho Bloom bloudí labyrintem života, drobné každodenní události se prolínají s proudem  vědomí, asociacemi, úvahami a sny hlavních hrdinů. V průběhu generací obsah knihy ovlivnil řadu generací čtenářů a inspiroval je k tomu, aby vždy 16. června prošli v Dublinu a blízkém okolí trasu, kterou absolvoval i jejich knižní hrdina a jednotlivá místa si připomínají četbou úryvků z knihy Odysseus.

Velvyslanec Irska v Praze je již druhým velvyslancem, který tuto událost připomíná a zve ke společnému čtení. Má štěstí, že je zde osobnost Ondřeje Pilného z FFUK , který i s pomocí svých kolegů a studentů pomáhá takové čtení realizovat a dokonce i zčásti dramatizovat.

 


V pozvánce do rezidence velvyslance je připomenuto, že stylové oblečení je vítáno. Jedná se o oblečení a doplňky, které souzní s dobou Jamese Joyce a dobou jeho románu. Pokusili jsme se s Terezou
tomuto požadavku vyhovět. Jak se to podařilo, o tom svědčí přiložená fotografie. Na místě se sešlo asi 40 – 50 osob většinou více srostlých s anglo – irskou komunitou zde v Praze. Vedle pana velvyslance se čtení už pak ujali v podstatě samí Češi. Večer, kterému neustále hrozilo rozdeštění, byl pak ukončen malým občerstvením pro účastníky.

Selfie – Tereza Bernardová a Václav Bernard

Irish Music session organizuje Zdeněk Poledna tak, abychom se ve Whisky & Kilt klubu sešli alespoň 1x měsíčně. Tentokrát to padlo na 21. června. Sešlo se celkem přiměřené množství muzikantů, kteří si celkem vyhověli v hraném repertoáru. I když tyto akce mají vzestupnou úroveň, která souvisí se zlepšováním interpretační kvality jednotlivých přítomných muzikantů, jde to velmi pomalu a na úroveň irských session, jak je známe například z Irska, se ještě nějakou chvíli budeme dotahovat. Proto si myslím, že lekce Irish Music Session na Bernard’s Summer School je dobrým počinem (tedy nikoliv Poitínem) a je jen škoda, že si k ní nenachází cestu více zájemců. Nicméně do začátku letní školy ještě nějaký čas zbývá. Jsem rád, že na session přišel i Jan Banis, který nám pomohl udržovat spojitost jednotlivých tunes.

Momentka ze session – foto Markéta Utišilová

– Lekce skotských country tanců už nějakou dobu pořádá Caledonian Club ve Whisky & Kilt baru. Červnová tancovačka pro malý okruh zájemců se uskutečnila ve čtvrtek 22. června. Příjemné tancování bez zvláštní nároku na nějakou předváděcí kvalitu ve stylovém prostředí poskytuje organizátorům prostor nechat možné zájemce si vyzkoušet tuto aktivitu a tím je třeba získat pro pravidelné tancování v klubu. Tance, které Honza Drastík vyučoval, jsem neznal a už si ani nepamatuji. Pouze vím, že měly nějaký vztah k rychle se měnícímu počasí, které vně klubu se připravovalo ke změně. V rámci dámské volenky jsem se nestačil ukrýt a tak jsem si také jeden z tanců zatancoval (Děkuji, Svojko).

– Soutěž v irských tancích  – tzv. Munich Feis – se uskutečnil, jak název napovídá, v německém Mnichově o víkendu 24. a 25. června. Je to už docela dlouho, co jsem zde byl naposled a tak jsem čekal, s čím novým se setkám. Soutěž se konala na stejném místě (kulturní centrum v městečku Oberschleissheim). jako první feis v roce 2003, kdy zde soutěžil taneční výkvět Česka pod hlavičkou Rinceoirí. Video z velmi pěkného Four hand reelu jsem nedávno digitalizoval a „vysadil“ na facebook.
Sobota začala soutěžemi dětských kategorii nižších úrovní a tak sál a přilehlé prostory s ohledem na množství podporovatelů a příbuzných jednotlivých dětských soutěžících praskal ve švech a vzduch byl nedýchatelný. S vyššími úrovněmi tance a stářím soutěžích se prostory uvolňovaly. V podvečer opouštíme prostory a vydáváme se s Terezou na malý výšlap po městě. Překvapilo nás množství uzávěrek směrem k centru města. Příčinou byl jednak velký koncert symfonického orchestru na jednom z centrálních náměstí, který se těšil velké pozornosti. Při návratu k autu jsme se setkali na jedné z křižovatek s neprostupným a nikde nekončícím proudem cyklistů a k přejití na druhou stranu ulice nám pomohla až projíždějící tramvaj, před kterou se cyklisté rozestoupili a umožnili její průjezd.


V neděli feis pokračuje soutěžemi nejvyšších kategorií, které jsou v jistém smyslu tou nejzajímavější částí feise. V rámci Tereziny školy inSpiral dance Company zde v jednom šiku soutěžili tanečníci a tanečnice z Česka, Německa a Finska. Bylo příjemné pozorovat, že ač jde o kolektiv sestávající se z členů různých národností, dokáží tvořit kompaktní a přátelské těleso, kde každý podporuje každého.

Jedno z několika prvních míst, které tanečnice u inSpirala Dance Company získaly (Tereza Kiszová) – foto V.Bernard

Rozloučení s hlavní organizátorkou soutěže (Mary Sweeney a Tereza Bernardová) – foto V.Bernard


Přátelské setkání TCRG z Portugalska a Česka (Mira Amadeo Vasconcelos a Tereza Bernardová) – foto V.Bernard

Bylo příjemné se zde potkat s pro mě nestárnoucí Mary Sweeney, která byla v Praze na 2. letní škole a pak ještě na několika seminářích. Podobně příjemné bylo setkání se Seanem Kilkennym, který vyučoval na 2. a 3. letní škole. Od několika maminek tanečnic z Německa se mi dostaly informace o tom, jak se těší do Prahy na letní školu. Příjemně jsem byl překvapen výkony tanečnic a tanečníka z Portugalska, kteří ve svých kategoriích vyhráli vše, co mohli. Pro účastníky i návštěvníky feise čekala nástraha v podobě stánků s tanečními botami a dalším vybavením  manželů Clarkových z Anglie a Umberta Crespiho z Milana.

inSpiral Dance Company v Mnichově – foto V.Bernard

– V pondělí 26. června uspořádala taneční skupina Sona Sól v klubu Mlejn Závěrečný večer Veselých kopýtek. Vedoucí skupiny a současně moderátorka večera nenechala nikoho na pochybách, že se na večer pečlivě (až moc) připravovala a přiznám se, že jsem chvílemi měl pocit, jestli na něčem „nejede“. Chrlila informace jednu za druhou a i když byla k nezastavení, chvílemi také nechala členy skupiny i něco zatancovat a nebo zatancovala i sama. Informace k večeru pojala velmi komplexně a tak víme díky improvizovaným interview, kam některé rodiny tanečníků a tanečnic (zejména těch mladších) pojedou na dovolenou, případně co navštíví o prázdninách.

Nejmladší Kopýtka – foto Markéta Utišilová

Interview nám odhalilo některé personální vztahy mezi členy a i to, jestli od září budou pokračovat v irských tancích. Pro Terku to dopadlo dobře: „Budou“. O představených choreografiích by se dalo napsat asi dost postřehů, ale na celé akci bylo vidět, že všichni tanečníci a tanečnice bez rozdílu věku si irský tanec užívají, že je baví a že v té kopýtkovské pospolitosti se cítí velmi dobře. A to je nakonec asi to nejcennější. Po skončení předváděcího programu večer asi pokračoval v rytmu ceilí, ale to už jsem na místě nebyl přítomen. Velmi oceňuji, že Tereza předvedla na scéně irský lilting v podobě doprovodu setového tance St. Patrick’s Day a ukázala tak, jak muže znalost této vokální pěvecké techniky nahradit chybějící hudební doprovod k tanci.

Trochu větší Kopýtka při ceilí tanci – foto Markéta Utišilová


Irský set dancing v podání Kopýtek – foto Markéta Utišilová

V průběhu večera jsem zkoušel fotografovat. Ale tančící byli příliš rychlí a světlo příliš slabé a tak výsledek byl trochu tristní: pro většinu fotografií byla charakteristická větší či menší barevná šmouha. Fotografií jsem odklidil do koše asi většinu, ale z několika jsem udělal spíše přednost a vystavil na facebooku. A tak možná lepší úrovně dosáhla moje dcera Markéta, která dodala vystavené fotografie z této akce.

Společenská rubrika:

– V průběhu června se k nám dostalo několik informací, které svým obsahem patří do tzv. společenské rubriky. S příchodem léta ukončila svá studia a ozdobila své jméno titulem ing. tanečnice skupiny Rinceoirí Veronika Rašpličková. Verču pamatujeme od jejích začátků v RIDA a nyní je to ona, která patří k vedení taneční skupiny. Vedle náročných tréninků zvládla i úspěšně zakončit studia. Gratulujeme.

V pátek 9. června do toho „prásknul“ Štefan Švestka a jeho manželkou se stala Jindra Shánělová. Štefana dobře známe z dob, kdy na Pardubicku byl výrazným propagátorem irské taneční kultury, vedl taneční skupinu Ryengle a byl zřejmě i iniciátorem jejího přechodu od country na „irsko“. V neposlední řadě je spoluorganizátorem taneční soutěže Pardubická Ryengle, jejíž součástí byl v minulosti i Irský den.

V sobotu 10. června se vdala za svého cestovního partnera irská multiinstrumentalistka ze Stříbra Lucie Šmahelová, která několik posledních let cestovala po světě a tak nějak mimochodem úspěšně v Irsku vykonávala zaměstnání veterináře. Lucii máme v posledních letech zapsanou zejména jako hráče na irské dudy v kapele Corchen.

Se svým přítelem a nyní i manželem Radu Toma žije v Norsku. Myslím, že společné dobrodružné cestování je důkladně prověřilo a připravilo pro společný život. Přejeme vše nejlepší na společné cestě životem.
2. června se Elišce Deákové, kterou známe mj. jako hráčku na bodhrán, narodila dcera Barborka. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

28.březnaDálach (Hudba)
Lanškroun, Bar Fast the Door od 19:00
5.dubnaIrish Easter (Hudba)
Hradec Králové, AC klub od 19:30
Rí Ra
5.dubnaSession, vole! (Hudba)
Plzeň, Zach's Pub od 19:00
12.dubnaIrish Music Session (Hudba)
Praha, Whisky & Kilt od 20
21.dubnaCeilí Session (Tanec)
Praha, Taneční studio inSpiral Dance Company od 16:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků