Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 30. 12. 2018

Neprošvihněte začátek roku 2019

Nový rok 2019 začíná pro milovníky a zájemce o irskou tradiční kulturu skutečně docela hustě. Pokud jsem něco nepřehlédnul, tak na úvod budou dvě tradiční akce, pokud akce, která se koná podruhé, lze nazvat tradiční. Na pátek 4. ledna svolává Tomáš Pergler do Whisky & Kilt session, kde jsou však preferováni hrající sešnoví hudebníci. Těm, kteří jsou v interpretaci irské hudby nepříliš pokročilí, mohou přijít už v 19 hodin a za podpory vyspělejších muzikantů si zkusit několik setů. Od 20 hodin je prostor vyhrazen muzikantům, které přizval Tomáš Pergler a bude hrát velmi pravděpodobně v jiném tempu a jiném rozsahu než předtím. Takže kdo nemá od Tomáše pozvánku na session a přijde v 19 hod., opustí ve 20:00 prostor pro muzikanty. Diváci a posluchači jsou vítáni pokud budou respektovat, že přišli na irskou session. Ta má nejen pro hudebníky, ale i pro návštěvníky jistá pravidla, která se tu nedodržují. Teď to bude vyžadováno. Takže společenské setkání, hlasité brebentění a další rušivé projevy, které jsou tu v době session skoro pravidlem, si nechte  na jiné místo nebo na jinou dobu.

O den později, tj. v sobotu 5.1. se v Emauzích uskuteční už popáté Novoroční ceilí, které pořádá taneční skupina Sona Sól. K tanci bude hrát skupina Rookery ceilí band posílená o novou hudebnici z Irska. Pořadatelé slibují, že sety budou napovídat, takže se nikdo nemusí bát, že to neutancuje. Pokud jsem se snažil vysledovat, jaké sety se budou tancovat, tak jsem došel k následujícímu seznamu: Aran set, Corofin plain set, North Kerry Set, Caledonian Set, Rinkinstown Set, Ballyvourney jig set. Ceilí začíná ve 14 hodin a končí v 17 hodin.

Kdo ani po tomto nebude mít dost “Irska”, nabízí se v pondělí 7. ledna koncert skupiny Shannon v Balbínově poetické hospůdce, od 4 dny později tamtéž budou hrát Irish Dew. 16. ledna se můžete vypravit do Salmovské literární kavárny na Fiannan a 24. ledna do Kampusu v Hybernské na Conamara Chaos.

Přeji hezké zážitky v novém roce.

(úvodní foto ze session 21.12.2018 M.Utišilová)

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

21.červnaZávěrečný večer Veselých kopýtek a TJ Academy of Irish Dance (Tanec)
Praha, Divadelní sál Emauzského opatství od 19:00
23.červnaZávěrečné vystoupení RIDA (Tanec)
Praha, KC Novodvorská od 18:00
24.červnaMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dvadivadlo od 20:00
G.Aron
26.červnaMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dvadivadlo od 19:00
G.Aron
27.červnaConamara Chaos (Hudba)
Praha, kavárna Liberál od 19:30

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků