Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 16. 11. 2008

"Irský step se tančí ve tvrdých stepovacích botách,

Irské tance
Irský tanec je jedním z tanečních odvětví, které u nás zatím nemá příliš velkou tradici, ale již se i v ČR vepsal do podvědomí lidí. Jeho popularita stále stoupá zejména díky tanečním show Riverdance a Lord of the dance, které přilákaly mnoho nových zájemců o tento druh tance.
Irský tanec je technicky poněkud náročnější. Důraz je kladen na práci nohou, horní polovina těla a ruce obvykle zůstávají stále ve stejné poloze. Tancuje se s rovnými zády a rukama pevně staženýma k tělu. Nohy jsou neustále v rychlém pohybu, jelikož hudba, na kterou se tančí, má velmi často svižné tempo a rytmus.
Irské tance jsou pro jedny velmi půvabné, ladné a zajímavé. Pro druhé můžou být nudné a nezáživné. Každý si na ně musí udělat vlastní názor. Abyste Irské tance ale pořádně poznali, museli byste si je vyzkoušet na vlastní kůži. Proto pokud chcete zkusit něco nového a poznat krásu irských tanců, tak navštivte naše kurzy irského tance v Praze. 

Základní dělení je podle druhu obuvi, ve které se tančí. První krůčky irského tance se tanečníci učí v tzv. softech. Jsou to měkké boty z kůže, které se podobají baletním piškotům. Náročnějším odvětvím irského tance je irský step, ten se tančí ve tvrdých stepovacích botách, jejichž plechy při kontaktu s podlahou vytváří pronikavý zvuk, jenž dotváří celkovou náladu irské hudby.
Dále lze irské tance dělit podle rytmu hudby. Nejdůležitějšími rytmy, na které se tančí, jsou reel, jig, slip jig, hornpipe a polka. Všechny rytmy však mohou mít ještě různé varianty podle regionu či taneční školy, kde se provozují. Jsou používány pro všechny druhy tanců a mají každý své tempo a charakteristický počet dob.
Reel se tančí ve čtyřčtvrťovém rytmu a relativně rychlém tempu.
Jig má tříčtvrťový či šestiosminový rytmus a každá fráze končí charakteristickými triolami. Může mít více variant (light jig, single jig, double jig…).
Slip Jig je tanec, který tančí výhradně dívky a to v měkkých tanečních botách. Má zajímavý rytmus (9/8) a patří k nejladnějším irským tancům.
Hornpipe je původně tanec pro muže, kteří jej tančili v tvrdých tanečních botách. Je ve čtyřčtvrťovém rytmu, avšak pomalejším než reel.

Dále se Irské tance rozdělují na – tance stepové, tance setové a tance ceilí.
Každý z nich má jinou formu a základní kroky, ale všechny je pojí tajuplná nálada Irska, chytlavost irské hudby a ladnost pohybu.

Ceilí tance

Ceilí tance mají své kořeny až v 11.století kdy se Normané zasloužili o zavedení kruhového tance v Irsku. Ceilí tance používají prvky člověku známé již v prehistorii, mnoho z nich je totiž stavěno jako tance s mečem, nebo tance kolové, řadové či postupové. V současné době je známo asi 30 ceilích tanců a u některých známe i jejich autora.
U ceilích tanců je kladen důraz na otočky, tanec na špičkách, napnutí nohou a chodidel. Dále se používá rychlé vytažení těla a celkově rychlé pohyby. Nevyskytuje se v nich rytmizování dolními končetinami jako u stepových tanců.
Ceilí tance byly původně hlavně párové, ale katoličtí kněží to považovali za nemravné a v některých obcích zakazovali taneční zábavy a tak začaly více vznikat tance kolové, čtvercové a řadové.

Stepové tance

Stepové tance vznikly v 18.století a prosadili je takzvaní irští taneční mistři. Tito taneční mistři cestovali po Irsku v doprovodu dudáka nebo jiného hudebníka a učili tancům ty, které to zajímalo a kteří mu měli čím zaplatit. Původní stepové tance se tančili na co nejmenším prostoru, mistři například tančili na stolech a největší poklonou pro tanečníka bylo, když mu někdo řekl, že by mohl tancovat na spodku talíře. Tyto stepové tance se staly základem pro moderní stepové tance které se tančili na šampionátech po celém Irsku ale i v USA. V roce 1920 proběhla kodifikace stepových tanců, která poskytla metodiku pro hodnocení v soutěžích. Tento taneční styl byl stále jako původní tancován na malém prostoru bez otoček, bez vysokých skoků a bez pohybu v prostoru. To se ale změnilo v 50. a 60.letech 20.století. Začaly se používat kroky a pohyby v prostoru, otáčky, výskoky, kopy a další prvky stepového tance tak jak ho známe dnes a jak ho reprezentují stepové taneční skupiny.

Setové tance

Setové tance jsou potomky čtverylek, které do Irska přinesli tanečníci ze Skotska, Anglie, Francie, Španělska a Portugalska koncem 18.století. Taneční mistři tyto čtverylkové tance přizpůsobili irské hudbě a postupně se vyvíjeli a lišili se podle kraje, proto v současné době známe přes 100 druhů setových tanců. Setové tance se tančí ve čtyřech párech a většinou jsou uspořádané do čtverce. Každý tanec se skládá z několika figur. Setové tance se zpravidla vyhýbají skokům a kroky někdy můžou připomínat i šourání. Uplatňuje se při nich často klasické taneční držení těla. Setové tance se začátkem 20.století kodifikovaly a na soutěžích se hodnotily zvlášť tyto kategorie: tanec soft shoes ( tanec v měkkých botách), tanec hard shoes (tanec v tvrdých botách) a skupinový nebo figurální tanec.
Soft shoes jsou podobné baletní botám a i tancům co se v nich tančí se říká irský balet, tento tanec vyžaduje ladnost a energii.
Hard shoes jsou boty které jsou podobné botám stepovým, ale jsou jim opravdu jen podobné. Mají špičku ze skleněných vláken a vysoký podpatek. Obojí se používá k vyťukávání rytmu. U těchto tanců je velmi neobvyklý rytmus a někdy bývá těžké se ho naučit. Ale výsledek opravdu stojí za to. Tancují se v pomalém i rychlém tempu.
Figurální tance jsou jediné irské tance které používají i pohyby rukou a horních částí těla. A proto pro některé lidi bývají těmi nejzajímavějšími.

Pokud ale chcete opravdu poznat krásu a tajemství irských tanců, pak neváhejte a přihlaste se na naše kurzy irských tanců. Nemusíte se ničeho bát ani jako úplní začátečníci. Výuka irských tanců je přizpůsobena i úplným začátečníkům a vše bude přizpůsobeno vaší zdatnosti. Ze začátku se vám irské tance můžou zdát těžké, ale po čase do nich proniknete a uvidíte na sobě velké pokroky. Kurzy irského tance pro vás můžou být jak psychickým odpočinkem, tak fyzickou aktivitou, kterou hodláte vyplnit svůj volný čas. Navíc na kurzy irských tanců chodí další lidé, ve kterých třeba najdete nové kamarády či známé.

Irské tance opravdu stojí za to poznat. Mají svou jedinečnost a originalitu kterou v žádných jiných tancích nenajdete. Ale dost řečí, neváhejte a třeba hned teď se přihlaste na kurzy irských tanců, které zatím probíhají jen v Praze! Kurzy irských tanců jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Výuka irských tanců probíhá vždy v prostorách dostupných z městské dopravy.

V hodinách irského tance se budeme věnovat tanci v měkkých botách (softech), nejprve se naučíme kroky reelového rytmu, ze kterých budeme postupně skládat krokové variace, posléze i celou taneční choreografii. Po zvládnutí reelu přejdeme ke krokům jigového rytmu. V průběhu roku se také naučíme některé tradiční irské tance. Kurzy irských tanců se vždy rychle zaplní, proto neváhejte příliš dlouho s vyplněním přihlášky.

Co na sebe na kurzy Irského tance?

Kurzy irských tanců nejvhodněji strávíte v pohodlném oblečení z příjemných a pohodlných materiálů. Například bavlněné triko a tepláky nebo jiné sportovní kalhoty nebo sukně. Záleží na vás v čem máte větší volnost pohybu a v čem se cítíte pohodlně. Další informace a rady vám poskytnou naši lektoři přímo na kurzech Irského tance. Proto se jich nebojte zeptat na cokoliv ohledně tance, oblečení, výbavy atd.

Dobré co? To je slušná matlanina. A teď ještě taneční životopis lektorky (také podle pokynů na stránkách máme rozesílat přátelům). Protože možná ta sympatická blondýna ani neví, co je tu napsáno, vynechám některé výrazně identifikační prvky:

Narodila jsem se ………., pocházím z Prahy a jsem studentkou Filosofické fakulty UK. Tanci se věnuji od svých 5 let, nejprve pod vedením Hany Bartošové v TS Pohyb, které jsem navštěvovala šest let. Zde jsem prošla výukou disco dance, hiphopu a street dance. S touto skupinou jsme dosahovali na přední příčky v tanečních soutěžích. Největším úspěchem byla účast na mistrovství Evropy v roce 2000.
Následně jsem po dobu čtyř let navštěvovala hodiny baletu v baletní škole MaJa. V posledních letech se věnuji irskému tanci v rámci TS Mirabel, se kterým jsme sesbírali mnoho medailových umístění na tanečních soutěžích a obsadili třetí místo na mistrovství ČR v kategorii Velké produkce. Irský tanec jsem zároveň začala sama vyučovat v DDM ….., ve kterém jsem lektorkou dodnes.
Další lektorské zkušenosti jsem získala při vedení lekcí baletu na tanečních soustředěních pro TS Mirabel a AMF dance.
Letos jsem se stala členkou profesionální taneční skupiny Crash Dance.
Své vzdělání v oblasti irského tance si neustále rozšiřuji návštěvami seminářů irských tanců.
Ve svých hodinách se zaměřuji na zvětšování rozsahu pohybů a správné držení těla při tanci. Větší důraz je kladen na spodní partie těla, které se v irském tanci nejvíce využívají. Tento tanec je vhodný pro všechny, kteří mají v oblibě nezaměnitelnou irskou hudbu a nebojí se zkusit něco nového. 

Další komentář si už odpustím. Jen jsem si dovolil požádat taneční školu, aby ty nesmysly odstranili ze svých webových stránek (Ku prospěchu svému i případných klientů, kterých doufám nemají moc).

V.B.

Dneska, tj. 17.11. mi přišla čtenářská reakce od Míši Růženecké z Brna:

Dobrý den,
tak jsem si právě přečetla článek o té škole která nabízí kurzy irského tance a hned při přečtení úvodních 2 odstavců mi připadalo, že tohle už jsem někde četla. A ejhle, v podstatě skoro slovo od slova to takhle máme napsáno na našich webowkách. Nevím zda to je Katčin výtvor nebo jestli se při psaní taky nechala někde inspirovat každopádně myslím , že to tam máme rozhodně déle než tato taneční škola a tak si nejsem úplně jistá zda to je ok když abych tak řekla obšlehli text z jiných stránek. A co se týče toho zbytku co tam je napsán a toho kdo tam učí irské tance,bohužel sám jistě dobře víte,že dnes každý kdo viděl Lorda,byť jen z vlaku, naučí se dva kroky a pár efektů(např. k nejoblíbenějším patří to tahání nohou z Breakout) a udělá rádoby choreografii na nějakou z „hitovek“ právě ze zmíněné show si myslí,že umí tancovat a neztrácí čas aby se o to hned podělil s dalšímui lidmi,a proto hned pořádá kurzy,semináře,zakládá novou skupinu nebo do repertoáru své stávající skupiny,která se mnohdy věnuje dalším 10i stylům přidá právě „irské tance“. To se pak člověk nesmí divit kam to došlo například na Ryengli s Irským dnem.Tolik k mému postřehu co se týče vašeho článku.

S pozdravem
Michaela Růženecká

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

14.květnaPomalá session (Hudba)
Praha, Boothill Bar od 19:00
18.květnaCoisceim 25 let (Tanec)
Praha, Divadlo Rokoko od 19:00
Coisceim slaví 25 let existence
21.květnaCeltic Legends show (hudba a tanec)
Hradec Králové, Kongresové centrum Aldis od 19:00
21.květnaRÍ RA slaví (Hudba)
Praha, Malostranská beseda od 20:00
21.květnaThe Swell Season – Glen Hansard & Markéta Irglová (Hudba)
Praha, Forum Karlín od 20:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků