Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 10. 10. 2018

Desky s irskou hudbou na 78 otáček

Rád bych věnoval následujících několik slov sběratelství. A jak jinak – sběratelství něčeho, co souvisí s Irskem, nejlépe s hudbou a nebo s tancem. Kdysi jsem tu psal o historických mapách Irska, které jsou mnohdy velmi zajímavými a krásnými tiskařskými díly nepostrádající estetické kvality. Dokumentují, jaké bylo povědomí o Irsku v různých stoletích, jak se vyvíjel popis ostrova a informačně se mapy v průběhu staletí zahušťovaly. Nyní jsem objevil prostřednictvím facebooku sběratele, kteří se věnují sbírání starých gramofonových desek s irskou hudbou, které se přehrávají na rychlost 78 otáček. Jedná se o takové ty snadno rozbitné desky, se kterými se muselo zacházet velmi opatrně. Vyznačovaly se velmi dobře propracovaným středem s informacemi o nahrávce, který byl velmi dobře a zajímavě graficky proveden. Gramofonové desky se začaly vydávat na konci 19. století a jejich prodej končil někdy v polovině šedesátých let.

 

Záznam byl obvykle na obou stranách a každá strana obsahovala zhruba 3 – 5 minut záznamu. Je jasné, že z hlediska technického je tato technologie dávno překonaná, nicméně tyto desky mají vysokou dokumentační a kulturní hodnotu. Přestože se mnohé nahrávky z těchto desek převádějí do digitální podoby, původní záznamy zůstávají zajímavým sběratelským artiklem. Interprety hudby alespoň u desek vydaných v Irsku, Anglii nebo Americe jsou nezřídka legendy irské tradiční hudby. A to je pak radost si moci poslechnout.

 

Docela by mě zajímalo, jestli v Česku někdo vlastní nějakou historickou desku na rychlost 78 ot. s irskými písněmi.
Dovolil jsem si převzít ze sběratelské skupiny několik obrázků těchto desek a zdaleka nejde o vše, co je alespoň jako obrázek dostupné.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Masterclasses with Colin Dunne

Kam za Irskem v ČR?

26.květnaMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dva Divadlo od 19:00
G.Aron
29.květnaJak je důležité býti (s) Filipem (Divadlo)
Praha, Divadlo pod Palmovkou od 15:00
O.Wilde
10.červnaPlný kapsy šutrů (Divadlo)
Praha, Divadlo Kalich od 19:00
M.Jones
17.srpnaBernard’s Summer School 2019 (Hudba i tanec)
Praha, ZŠ Botičská od 19:00
BSS 2019 se koná v Praze ve dnech 17. - 23. srpna
21.srpnaIrský večer – doprovodná akce BSS 2019 (hudba a tanec)
Praha, Novoměstská radnice od 19:30
Večer bude naplněn tanečním programem pro účastníky BSS 2019 a je otevřen i pro širší veřejnost, která si chce poslechnout irskou hudbu a naučit se některý irský tanec.

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků