Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 10. 10. 2018

Desky s irskou hudbou na 78 otáček

Rád bych věnoval následujících několik slov sběratelství. A jak jinak – sběratelství něčeho, co souvisí s Irskem, nejlépe s hudbou a nebo s tancem. Kdysi jsem tu psal o historických mapách Irska, které jsou mnohdy velmi zajímavými a krásnými tiskařskými díly nepostrádající estetické kvality. Dokumentují, jaké bylo povědomí o Irsku v různých stoletích, jak se vyvíjel popis ostrova a informačně se mapy v průběhu staletí zahušťovaly. Nyní jsem objevil prostřednictvím facebooku sběratele, kteří se věnují sbírání starých gramofonových desek s irskou hudbou, které se přehrávají na rychlost 78 otáček. Jedná se o takové ty snadno rozbitné desky, se kterými se muselo zacházet velmi opatrně. Vyznačovaly se velmi dobře propracovaným středem s informacemi o nahrávce, který byl velmi dobře a zajímavě graficky proveden. Gramofonové desky se začaly vydávat na konci 19. století a jejich prodej končil někdy v polovině šedesátých let.

 

Záznam byl obvykle na obou stranách a každá strana obsahovala zhruba 3 – 5 minut záznamu. Je jasné, že z hlediska technického je tato technologie dávno překonaná, nicméně tyto desky mají vysokou dokumentační a kulturní hodnotu. Přestože se mnohé nahrávky z těchto desek převádějí do digitální podoby, původní záznamy zůstávají zajímavým sběratelským artiklem. Interprety hudby alespoň u desek vydaných v Irsku, Anglii nebo Americe jsou nezřídka legendy irské tradiční hudby. A to je pak radost si moci poslechnout.

 

Docela by mě zajímalo, jestli v Česku někdo vlastní nějakou historickou desku na rychlost 78 ot. s irskými písněmi.
Dovolil jsem si převzít ze sběratelské skupiny několik obrázků těchto desek a zdaleka nejde o vše, co je alespoň jako obrázek dostupné.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

21.únoraBran (Hudba)
Praha, U staré paní od 20:30
21.únoraSession – Poitín + friends (Hudba)
Plzeň, Valhalla od 20:30
22.únoraSession irské tradiční hudby (Hudba)
Brno, U Valáška od 19:30
26.únoraMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dva Divadlo od 19:00
G.Aron
27.únoraVečer irských povídek (čtení povídek)
Praha, Městská knihovna, pobočka Bohnice (Krakov) od 17:00
Přednes: Jiří Pobuda, harfa: Katka Lorencová

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků