Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality BSS 19. 11. 2018

BSS 2019 – s prvními možnými lektory se rýsuje náplň BSS

V rámci jedné dříve uvedené informace jsem prozradil, že už máme prvního lektora na BSS 2019. S odstupem času už mohu prozradit, že jsme k němu získali další dva a tak se začíná pomalu zjevovat, na jakých lekcích bude postavena příští letní škola. To, samozřejmě, za podmínky, že o vypsané lekce a lektory bude zájem.
Jsem rád, že informace Ládi Veselého, že už končí s “Irskem”, se stala v průběhu doby jakýmsi fakem. Láďa se etabloval ve skupině Conamara Chaos a z této pozice mi slíbil, že pokud bude o jeho lekce hry na bodhrán zájem, bude vyučovat na BSS 2019.

Naše malá přesmyčka v programu lekcí na BSS 2018, kdy jsme dadgadovou doprovodnou kytaru vyměnili za fingerpickingovou sólovou kytaru, nebyla šťastným počinem. Proto jsme se rozhodli vrátit se k doprovodné kytaře v ladění DADGAD. Začínáme se domnívat, že pro tento druh nástroje už tu máme lidi nejen dobře hrající, ale i schopné předat své dovednosti druhým. Nabídli jsme vedení těchto lekcí Martinovi Jankovcovi, který je dlouhodobě s našimi letními školami spjat a Martin tuto nabídku přijal. Takže pokud se uskuteční kytarové lekce na BSS 2019, zcela určitě je povede Martin Jankovec.

I když u tanečních lekcí s ohledem na klientelu daleko raději vidím na pozici lektorů spíše tanečníky než tanečnice, pro rok 2019 jsem alespoň v tomto jednom případě ustoupil svému předsudku. Místo lektorky pro step dancing (level výuky ještě bude věcí dalšího vývoje) jsme po zralé úvaze nabídli studentce World Irish Music and Dance Academy při University of Limerick a zároveň šampionce Connachtu Colene Nee. Coline v současné době dělá taneční asistentku na inSpiral Dance Company a její vedení lekcí mohly na sobě vyzkoušet skoro všechny třídy této taneční školy tj. od Hilzdrizhausenu přes Plzeň, Prahu a Kyje, Brno až do Finska.

A nás přesvědčila, že opravdu umí. Tato rodačka z Connemary navíc vládne irštinou jako rodným jazykem a tento jazyk ještě navíc studuje na University of Limerick. Možná, že se s ní dohodneme i na vedení lekcí irštiny. Jako správná Irka hraje i na whistle a tak jistě bude posilou pro hráče na sessions.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality BSS

Kam za Irskem v ČR?

27.červenceRURA – Skotsko (Hudba)
Polička - festival Colour Meeting od 17:35
28.červenceRURA – Skotsko (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 17:30
31.červenceKatka Garcia a Luboš Malina (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 17:30
31.červenceTalisk – Skotsko (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 19:00
17.srpnaBernard’s Summer School 2019 (Hudba i tanec)
Praha, ZŠ Botičská od 19:00
BSS 2019 se koná v Praze ve dnech 17. - 23. srpna

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků