Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Irský místopis 22. 1. 2012

Skellig Islands

Výrazným magnetem pro návštěvníky je velmi zachovalý klášter, který se nachází v 230 m nad mořem na ostrově Skellig Michal a který se pro svůj význam v roce 1996 dostal do seznamu památek UNESCO.

Prvé zmínky o ostrově pocházejí ze starých legend. Skellig se v nich objevuje jako místo, kde byl spálen Ir, syn Milesia, který se utopil v době, kdy na tomto ostrově přistávali Milesiané. Skellig Michal se v bájích objevuje ještě několikrát a jsou v nich zaznamenány vstupy významných osobností zhruba v letech 200 – 500 n.l. Není úplně známo, kdy klášter vznikl a v různých pramenech se uvádějí různá období – začátek 6. stol. – 7. stol.

Nicméně v různých pramenech (Annals of Innishfallen, Annals of Ulster, Annals of the Four masters) lze najít na konci 8. stol. a celé 9. stol. Záznamy útoků Vikingů na irské pobřeží, které se nevyhnuly ani osazenstvu kláštera na Skellig Michal. Ve 13. století však došlo v této oblasti ke všeobecnému zhoršení klimatu, které mělo za následek studenější počasí a velmi časté bouře. Toto a pak ještě další změny ve struktuře irské církve měli za následek, že mnišská komunita se z ostrova přestěhovala do Augustiniánského kláštera v Ballinskelligs na blízkém pobřeží Irska. V dalším období je ostrov navštěvován poutníky, ale není dlouhodobě obydlen.

Na počátku 19. století bylo rozhodnuto zde postavit dva majáky, které byly stabilně obydlené střídajícími se posádkami (rodinami). To trvalo až do roku 1969, kdy pokročilejší technologie majákového světla umožňovala přerušovaný dohled a od roku 1987 je maják už plněn automatizován a nepotřebuje přítomnost lidské posádky.

V současné době je možno Skellig Michal navštívit některým z člunů, které vyjíždějí např. z Portmagee. Cesta trvá asi 40 minut. Vystoupení z člunu na ostrově se mnohdy neobejde bez malých dramat. Z přístaviště vychází cesta, která už dávno není tou, jakou pamatují první poutníci: procházíte částečným zastřešením, které chrání procházející před možnými padajícími kameny, míjíte helioport a pak také nějaké ty provozní boudičky. Pohodlná cesta úbočím skály pokračuje dál k majáku, ale ten už není veřejně přístupný. Návštěvníci musí odbočit po přírodním schodišti směrem do kopce a překonat asi 170 výskových metrů, než se dostanou na odpočinkové místo – do sedla mezi dva vrcholy ostrova. Cesta ale vede dále na tu část ostrova, kde se nachází starý klášter. Na náhorní plošině obrácené k jihu na poměrně malém prostoru se nachází nejprve ruiny kostela sv. Michala a v bezprostředním sousedctví 6 cel tzv. clochans (kamenných staveb úlovitého tvaru), které sloužili k bydlení obyvatel kláštera. Odtud pak je nádherný výhled na druhý ostrov, který z dálky budí dojem, že je mírně zasněžený.

A to zasněžení jsou vlastně těla ptáků zde hnízdících, jejichž stav se odhaduje asi na necelých 50 000 kusů. V prostoru kláštera za naší návštěvy byla průvodkyně, která podrobně seznamovala návštěvníky s tím, jak se zde v klášteře žilo a bylo možno přežít. Nic moc úrodné skalisko v kontextu se špatným počasím, které je zde obvyklé, na první pohled návštěvníkovi neumožňovalo představit si, jak by se tu dal přežít víkend, natož měsíc, rok, století. Pokud se zde zachytí pěkné počasí, lze se kochat nádhernými výhledy a fotoaparát nedokáže zde udělat špatnou fotografii.
Cesta nahoru a dolu vedle krásných výhledů poskytuje také mnoho setkání s legračními puffiny – obyvateli tohoto ostrova, kteří mají barevné zobáky a jejich let a zejména přistání na okraji některé z děr je velmi komické. Při vstupu na ostrov se návštěvník neubrání, aby tyto ptáky fotil za každé situace, ba i z větší vzdálenosti. Při výstupu ke klášteru však zjistí, jak mnoho jich zde je a jak jsou schopni se k člověku přiblížit. A tak s výstupem lze dělat lepší a lepší fotografie těchto ptáků.

Cesta zpět lodí vede okolo druhého z ostrovů a tam člověk nevěřícně kouká, kolik ptactva se tam vyskytuje. Ptáků je tu asi osm druhů.

Kousek od Portmagee, odkud vyplouvají čluny na Skellig Islands, se za mostem nachází na Valentia Island Skelligs Experience, což je takové centrum informací o těchto ostrovech. Zde je možno se seznámit s celou historií včetně té “majákové”, obdržíte zde informační materiály, můžete se občerstvit a v případě, že je špatné počasí a na ostrovy se nepluje, zde zjistit, proč se sem máte vydat znova a doufat v příznivější podmínky. 
VB

Neoznačené snímky fotografoval autor článku

Václav Bernard

Další články z rubriky Irský místopis

14.–20. 8. 2021

Kam za Irskem v ČR?

19.červencePoitín na Švihov Food Fest (Hudba)
Švihov od 10:00
21.červenceIrish Music Session (Hudba)
Praha, Whisky & Kilt od 20:00
21.červencePoitín (Hudba)
Plzeň, Pivotečka od 19:00
22.červenceDálach (Hudba)
Brno, Cafe Práh od 20:00
22.červenceIrské setové tance (Tanec)
Praha, Skautský institut od 19:00
Pořádají The Prague Irish Set Dancers

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků