Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Irský místopis 17. 11. 2008

Newgrange

Mohyla byla postavena kolem roku 3000 př.n.l. a není známo kým a za jakým účelem. Často se v literatuře hovoří o tom, že jde o hrob či pohřebiště. Ale žádné zbytky, které by toto potvrdily, v průběhu archeologickému výzkumu nebyly nalezeny. Stavba je téměř kruhového tvaru o průměru dosahujícího 100 m a výšce v nejvyšší bodě cca 10 m. Chodba, kterou s vstupuje dovnitř, je asi 20 m dlouhá zakončená kruhovou komorou s cca šestimetrovou klenbou. Nad vchodem do komory je otvor, který je významnou pozoruhodností stavby: v den zimního slunovratu (21.prosince) proniknou sluneční paprsky v době mezi 08:58 – 09:15 tímto otvorem a dosáhnou nejvzdálenějšího konce komory, kterou osvítí jasným světlem. Tento jev přitahuje pozornost návštěvníků do té míry, že na tuto dobu jsou návštěvy na několik let vyprodány. Ale běda, pokud je tento den zataženo (a to v Irsku není až tak nemožné). Pak úspěšně tento jev ukazují v návštěvnickém centru v kinosále.

Více faktů o této významné památce lze v současné době najít bez problémů na internetu a v českém jazyku.

Název Newgrange pochází z anglického „new granary“, což se dá přeložit jako „nová sýpka“. Je fakt, že stavba po jistou dobu sloužila jako obilnice. K místu se také váže řada legend. Souvisí s nejstaršími irskými bohy, kteří sestoupili z nebes a obydleli zdejší zemi ještě před Kelty. Ti se nazývali Tuatha Dé Danann. Nejvyšší bůh Dagda (někdy také Daghdha se zmocnil tohoto území tím, že se pomiloval s Boandou (někdy také Bóinn nebo Bóann), po které je pojmenovaná nedaleká řeka Boyne. Z tohoto spojení se narodil syn Aonghus (někdy také Oengus). Pověst vypráví, že Aonghus se zamiloval do dívky, kterou uzřel ve spánku. Zjevovala se mu ve spánku po celý rok, ale nemohl se ji dotknout. Jeho matka hledala dívku po celém Irsku, ale bezúspěšně. Jeho otec se obrátil s žádostí o pomoc i na Bodhbha, krále Munsteru, který jako dívku ze snu označil Caer a umožnil Aonghusovi setkání s ní na jezeře Loch Béal Dragan v Tipperary. Caer však žila alternativním životem – jeden rok jako dívka a jeden rok jako labuť. Aonghus natolik miloval Caer, že se rozhodl sdílet s ní život také v podobě labutě a usadili se v údolí řeky Boyne.
Podle další legendy jsou místní pahorky hroby králů z Tary, ale ta se zdá málo pravděpodobná s ohledem na radiokarbonové expertízy.
Podle jiné legendy je Newgrange místem, kde byl počat mythický hrdina Cuchulainn svoji matkou Dechtine duchovním otcem Lughem
Newgrange je předmětem zkoumání z mnoha stran. Například podle Martina Brennana, amerického spisovatele a „záhadologa“ jsou abstraktní dekorace včetně této a dalších staveb v okolí součástí astronomické mapy s tím, že spirálovité ozdoby zde se hojně vyskytující jsou v nějakém vztahu k hodnotám vypočítaným z průměru Země. Ale tady už jsme trochu mimo rámec informací, které lze srozumitelně zpřístupnit čtenáři.
Každopádně je dobré navštívit Newgrange a spojit to s návštěvami okolních zajímavých míst, kterými vedle Knowth a Dowth je klášter Mellifont Abbey, Monasterboice, Slane atd. Ale o těchto místech někdy později.

V.B.

Václav Bernard

Další články z rubriky Irský místopis

14.–20. 8. 2021

Kam za Irskem v ČR?

19.červencePoitín na Švihov Food Fest (Hudba)
Švihov od 10:00
21.červencePoitín (Hudba)
Plzeň, Pivotečka od 19:00
21.červenceIrish Music Session (Hudba)
Praha, Whisky & Kilt od 20:00
22.červenceIrské setové tance (Tanec)
Praha, Skautský institut od 19:00
Pořádají The Prague Irish Set Dancers
22.červenceDálach (Hudba)
Brno, Cafe Práh od 20:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků