Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Irský místopis 25. 2. 2009

Killarney a okolí

To nejzajímavější najdete v Killarney National Park. Původně se rozkládal na podstatně menší rozloze, která souvisela s panstvím se sídlem v Muckross House. Později se rozšířil dále směrem k horám. Mezi jeho bohatství patří jezera, ostrovy, vodopády, rašeliniště, dubové lesy, historické budovy či jejich trosky. Vhodným přesunovým prostředkem pro návštěvu všech pozoruhodností je zcela určitě bicykl.
Mezi významné pozoruhodnosti parku patří jezera. Jsou zde tři: Upper Lake, Muckross Lake a největší je Lough Leane. Na břehu tohoto největšího jezera se nachází Ross Castle. Jde o typický středověký hrad postavený na konci 14. století klanem O´Donoghues Mor (Ross). V průběhy doby několikrát změnil majitele. Byl jednou z posledních pevností v okolí, která byla dobyta vojsky Olivera Cromwella. Těm se podařilo hrad dobýt teprve tehdy, když ho začali odstřelovat z děl naložených na čluny. Dlouhou dobu byl hrad používán jako kasárna. Poslední majitelé, rodina Brownes, se už na hrad nevrátili, ale postavili si dům v Kenmare.

V letních měsících z přístaviště u hradu je možno vyjet na člunu na jezero a navštívit ostrov Inishfallen Island, kde se nacházejí zbytky starého kláštera ze 6. století. Klášter byl založen sv. Finianem Malomocným. V období mezi 11. a 13. stoletím zde vznikly The Annals of Innisfallen, které se v pozdější době staly významným pramenem k poznání ranných dějin Irska.

Parkovými cestami po břehu jezera se lze dostat k Muckross House – viktoriánské vile z první poloviny 19. století, která je muzeem zaměřeným na historii a přírodní bohatství jihozápadního Irska. Nedaleko se pak nachází Muckross Abbey, ruiny františkánského kláštera, který r. 1448 založil Donal McCarthy. Klášter se stal pohřebištěm místních náčelníků klanů a v 17. a 18. století zde byli pochováni básníci z oblasti Kerry O´Donoghue, O´Rathaille a O´Suillehhain.

Jistě pozoruhodným místem v okolí je Gap of Dunloe – jde o ledovcový průsmyk vymodelovaný v pohoří nad Killarney, kterým vede cesta kolem několika jezer a pozůstatku starých usedlostí. Pokud si půjčíte kola, je dobré vyjet z Killarney severozápadním směrem, projet průsmykem a vrátit se do Killarney přes národní park. Při tomto jednodenním výletu můžete spatřit řadu přírodních pozoruhodností patřících ke zdejší přírodě (rašeliniště, vodopády, nádherné vyhlídky na jezera aj.). Movitější mohou absolvovat tuto trasu pomocí drožky (jaunting car) s upovídanými kočími.

Když se vzpomenu na Killarney, kde jsme už byl několikrát, vždy se mi vybaví dvě příhody. Ta první je z roku 1997, kdy jsme se v jednom z pubů na hlavní třídě poprvé setkali s irským set dancingem. Vůbec netuším, co tam tenkrát tancovali, ale moc se mi to líbilo. Shodou okolností k témuž pubu se váže i můj druhý zážitek z roku 2001. Při procházce městem, kde jsme byli jako rodina, jsme sem zašli, protože se odtud linula tradiční irská hudba. Zasedli jsme a poslouchali tři starší pány hrající na housle, dudy a bodhran, jak dávají jeden tune za druhým. Markétě a Tereze to nedalo a pustily se do taneční improvizace. To společně s hudbou přitáhlo pozornost návštěvníků pubu i nově příchozích. Periferním viděním jsem registroval, že někdo fotografuje, jiný filmuje. Najednou mě někdo zdraví česky a já po zvednutí hlavy nevěřícně zíral do obličeje učitele matematiky mojí dcery Terezy. Asi stejně „inteligentně“ zírala i Tereza, když jsem ji na přítomnost pana učitele upozornil. On zde byl s nějakými přáteli na dovolené a oni ho vzali do tohoto pubu se slovy, že tady konečně uvidí „ty pravé irské tanečnice“. A on si je filmoval a protože věděl, že Tereza se věnuje irským tancům, říkal si, jak ji v Praze překvapí, až ji něco podobného pustí. Navíc ta jedna tanečnice se té jeho studentce nápadně podobala. To mu však ještě nespojilo. Teprve v okamžiku, když zahlédl mě (před prázdninami jsme spolu byli v kontaktu kvůli studentskému zájezdu do Belgie), secvaklo mu všechno dohromady a došlo, že si nefilmuje ty úplně „pravé“ irské tanečnice.
V.B.

Václav Bernard

Další články z rubriky Irský místopis

14.–20. 8. 2021

Kam za Irskem v ČR?

19.červencePoitín na Švihov Food Fest (Hudba)
Švihov od 10:00
21.červencePoitín (Hudba)
Plzeň, Pivotečka od 19:00
22.červenceIrské setové tance (Tanec)
Praha, Skautský institut od 19:00
Pořádají The Prague Irish Set Dancers
28.srpnaSkotské hry (Hudba, tanec, )
Sychrov od 19:00
Skotské hry pokračují 29.08.2020
1.říjnaPoitín (Hudba)
Plzeň, Zach's Pub od 20:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků