Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Irský místopis 22. 4. 2013

Inishbofin, Co. Galway

Přístupu do Inishbofinského přístavu dominují kamenné ruiny „Cromwell’s Barracks“.

Cromwell’s Barracks – foto T.Bernardová

Na konci mola v přístavu je turistická mapa ostrova, která vyznačuje pěší stezky „Westquarter Walk“, „Middlequarter Walk“ a „Cloonamore Walk“, které jsou po cestách barevně značeny.

Mapa ostrova – foto T.Bernardová

Za 5ti-hodinnového pobytu na ostrově jsem si pohodlně prošla první dvě a pršelo krátce jen jednou. Protože sezóna ještě není v plném proudu, stezky byly velice klidné, zřídka jsem se potkala s jinými turisty. Zato jsem měla bohatou společnost v podobě místních čtyřnohých obyvatel. Ovcí je na ostrově požehnaně. Tu a tam v dáli jsem zahlédla zajíce a k vidění byly i koně, osli a krávy. Přítomnost páva mě ovšem překvapila.

Na cestě – foto T.Bernardová

Osel – foto T.Bernardová

„Westquarter Walk“ je nejzápadnější okruh, který skýtá pohled na malebnou krajinu všemi směry. Asfaltová silnice se střídá s polní cestou, oblázkovou pláží či rašelinovým povrchem a podle toho se také mění i vzhled krajiny.

North Beach – foto T.Bernardová

Domek k pronajmutí – foto T.Bernardová

Na západním cípu jsou k vidění ostrovní výběžky „Stags“ a i pobřeží je lemováno útesy, o které se bijí vlny Atlantiku. Se stočením cesty k jižní straně ostrova je k vidění i největší útes Inishbofinu „Dún Mór“ a potom jižní část tohoto okruhu je lemovaná kamennými zídkami. Celý okruh není náročný a cesta je víceméně vedena po vrstevnici.

Výhled na Stags – foto T.Bernardová

Dún Mór – foto T.Bernardová

„Middlequarter Walk“ není na první pohled tak malebná jako „Westquarter Walk“. Na druhou stranu vede přes nejvyšší vrchol ostrova a ten při pěkném počasí nabízí nádherný výhled na Inishbofin, sousední ostrovy i pevninu. Connemarské „Twelve Bens“ dominují výhledu k pevnině. V dálce je vidět i Croagh Patrick nebo Achill Island.

 Západní pobřeží ostrova – foto T.Bernardová

Cesta po jižním cípu – foto T.Bernardová

V první části cesty je sklon výstupu prudší, ale jde jen o krátký úsek a terén je poměrně bažinatý. S vhodnou trekingovou obuví to není žádný problém. Po sestupu už stezka opět navazuje na asfaltovou cestu a vede okolo přistávací dráhy zpět do vesnice a přístavu. Okruh je viditelně značen, i když místy na první pohled nedává smysl, když Vás chce ukazatel zavést z normálně vypadající cesty do rašeliniště bez čitelnější stezky ?. „Cloonamore Walk“ je východní okruh, který vede podle průvodce skrz „East End Beach“, „St Colman’s chapel“ ze 14. století a jezero „Church Lough“. Tuto procházku jsem ale z časových důvodů musela odložit na příští návštěvu Inishbofinu.


Rašeliniště – foto T.Bernardová

Maják – foto T.Bernardová

Inishbofin je vskutku místo, které stojí zato navštívit. Strávit alespoň jednu noc na ostrově se jednoznačně vyplatí. Na ostrově se přes rok pořádají i festivaly a pro ty, kteří holdují irskému tanci v jeho tradiční podobě, mají možnost se každoročně na podzim zúčastnit „Inishbofin set dancing and trad weekend“, který mimojiné zahrnuje i soutěž v sean nós dancingu.
Pro další informace zavítejte na stránky: http://www.inishbofin.com/
TB

Václav Bernard

Další články z rubriky Irský místopis

15.–21. 8. 2020

Kam za Irskem v ČR?

23.lednaVeřejný taneční trenink irských setů (Tanec)
Praha, Skautský institut - sál Minuta od 19:00
Pořádají The Prague Irish Set Dancers
24.lednaIrish Dew (Hudba)
Praha, Balbínka od 20:00
29.lednaIrish Music Session (Hudba)
Praha,, Whisky & Kilt od 20:00
Otevřená session
13.únoraLua (Hudba)
Praha, U staré paní od 20:00
13.únoraConamara Chaos (Hudba)
Olomouc, Klub Bounty od 20:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků