Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Irská literatura 15. 12. 2015

Donal Ryan – Prosinec už je takovej

Román Prosinec už je takovej je inspirován autorovým rodištěm na březích jezera Lough Derg v hrabství Tipperary. Hlavním hrdinou je mladík, navenek působící prostoduchostí, Johnsey Cunliffe, který žije  na farmě, která patřila před smrtí jeho rodičům. Jeho každodenní život po ztrátě rodičů a tím i jistot a bezpečí s nimi spojených je rozložen v románu do dvanácti měsíců jednoho roku. V jejich rámci Johnsey prožije několik útoků okolního prostředí na svoji osobu, z nichž jeden, který je fyzický ze strany místních mladíků, ho přivede do nemocnice. Další útoky jsou ze strany okolní společnosti a týkající se jeho majetku, který zdědil po rodičích. Tyto a další životní příhody vedou Johnseye k zajímavým úvahám, u kterých svorníkem a společným jmenovatelem jsou jeho zemřelí rodiče. Tyto úvahy v sobě skrývají bezradnost a zároveň i prosbu o radu, jak si v nastalé situaci počínat. Příliš dlouho setrvával v dětském světě pod ochranou rodičů a jeho osamělost je ještě znásobena jeho odlišností.

A tady malá ochutnávka z kapitoly Červenec:

V červenci nebyla škola. Johnsey moh trávit celý dny s tatínkem na farmě. A když měl tatínek moc práce nebo musel jet někam stavět zdi, tak zůstal s mámou v kuchyni, ona ho nechala sedět nahoře na pracovní desce, aby se moh dívat, jak peče. Nebo si šel jen tak procházkou přes poříční pole a koukal, jestli uvidí divokýho králíka, ježka někde na mezi, anebo dokonce ledňáčka při rybolovu. Slunce tedy nepálilo úplně pořád, ale i když pršelo, tak nikdy nebyla zima a ze země se potom kouřilo a člověk si moh jít i v tom dešti zaplavat, a tak si skoro uměl představit, jaký to je asi pro divoký zvířata, když si žijou na svobodě.
    Tatínek Johnseyho vždycky bral na finále Munsteru a obvykle se k nim přidal i Paddy Rourke. Když se hrálo v Corku, tak se cestou tam vždycky stavili v hotelu v Michelstownu na snídani. V tom hotelu skvěle dělali opečenou slaninu a klobásy, žampióny, rajčata, sázený vejce a tak. Jednou se tam tatínek hrozně dlouho sháněl po pár krajících toastovanýho chleba navíc, ale ta servírka si snad udělala přestávku a někam si odskočila nebo co, tak on nakonec napochodoval do kuchyně, že si tam sakra udělá toast sám; Johnsey měl strach, aby z toho tatínek neměl malér, a Paddy kroutil hlavou a říkal o něm, že je rapl. Za několik minut se ale tatínek vynořil, utíkal k nim s velikým talířem plným toastů a opečených plátků slaniny a za ním běžela taková tlustá kuchařka, mávala vařečkou, že se jako na něj hrozně zlobí, ale smála se přitom, tak Paddy a Johnsey se taky rozřehtali; bylo tam ještě pár lidí v tipperarskejch dresech a všichni tátovi fandili, byla to ohromná sranda.
     Před stadiónem vždycky hrával slavnej zpěvák a muzikant The Pecker Dunne s hromadou svejch nečesanejch dětí, Tatínek ho miloval, vždycky jim dal peníze do kasičky a Peckerovi zasalutoval, načež Pecker jemu taky a Johnsey byl pak strašně hrdej, protože legendární Pecker Dunne hned tak někoho nepozdraví. Když se jim v munsterským finále podařilo Cork porazit, tak to potom byl tatínek cestou domů doslova v povznesený náladě. Vykřikoval Hurá, hoši, Corku jsme to nandali a seno máme pod střechou, teď už je léto, jak má bejt!
      V červenci je snadný bejt šťastnej.

Irský spisovatel Donal Ryan se narodil v roce 1976 nedaleko města Nenagh, Co. Tipperary. Vystudoval stavební inženýrství na University of Limerick. Až do dubna 2014 pracoval ve státní správě. Od té doby se se stal spisovatelem na plný úvazek. Literární vzdělání Dobnala Ryana ovlivňovala knihovna jeho rodičů a v ní si oblíbil zejména americké autory poloviny minulého století – Saula Bellowa, Ernesta Hemingwaye, Johna Steinbecka a další. Postupně začal objevovat i moderní irské spisovatele jako Johnan McHaherna, Patricka McCabea, Roddyho Doyla aj.
Donal Ryan je ženatý a má dva syny. 

V nakladatelství KNIHA ZLÍN vyšly obě Ryanovy knihy, přičemž knihu Srdce na obrtlíku přijel v říjnu 2015 do Česka autor osobně představit. Knihu pokřtila za přítomnosti autora v pražském Neoluxoru herečka a spisovatelka Taťána Fischerová

Václav Bernard

Další články z rubriky Irská literatura

14.–20. 8. 2021

Kam za Irskem v ČR?

14.srpnaCheeky Sheep (Hudba)
Praha, Balbínka od 20:00
15.srpnaIrský večer (Hudba)
Michalovice, Michalovická Putna od 19:00
Vystupuje Isara, Happy To Meet, tančí Sona Sol
20.srpnaPoitín (Hudba)
Plzeň, Pivovar Raven od 16:00
Raven Fest
25.srpnaIrish Music Session (Hudba)
Praha, Whisky & Kilt od 20:00
Svolává Zdenek Poledna
28.srpnaSkotské hry (Hudba, tanec, )
Sychrov od 19:00
Skotské hry pokračují 29.08.2020

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků