Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality, Aktuality BSS 16. 8. 2019

Tak už zítra

Tak už zítra začíná devatenáctý ročník letní školy zaměřené na irskou tradiční kulturu, která se od svého devátého ročníku jmenuje Bernard’s Summer School. Připravili jsme pro Vás celkem 16 lekcí, na které se bude podílet celkem 13 lektorů. Mezi nimi bude 5 cizinců – 3 z Irska, jeden z Velké Británie a jeden ze Slovenska. To všechno je připraveno pro 115 účastníků, kteří projevili v nedávné době zájem se této akce zúčastnit. Mezi nimi je hezká řádka zahraničních zájemců z různých zemí a také z různých tanečních škol. Na tomto místě bych rád poděkoval Tereze Zemanové a Tereze MacJindrové (obě TCRG), kteří nejenže naši letní školu svým tanečníkům nezakázali, ale dokonce ji i doporučili. Tereza Zemanová navíc je pravidelným účastníkem už ani nevím od jakého roku. Z toho se dá soudit, že tato akce ji poskytuje podněty, pro které je dobré se na akci vracet. To je náš záměr a pokud se to takto daří, jsme tomu rádi.
Sobotní večer je tradičně vyplněn tancem – tancem, který si mohou užít i ti, kteří na letní školu přijedou naopak třeba za hudbou nebo zpěvem. Už druhým rokem přenecháváme tento prostor Davidovi Dvořákovi, který působí v oblasti country tanců a dokonce vyučuje tento taneční styl i v zahraničí. Opět si připraví pro zúčastněné zájemce několik pěkných tanců, které jistě budou zážitkem i pro netanečníky.

V country tancích vidíme takové pokračování irských tanců na americkém kontinentě, kam v průběhu staletí se odstěhovalo velké množství Irů a spoluovlivnili zdejší hudební a taneční kulturu. Takže sobota 17. srpna od 20:00 hod. se tancuje s Davidem Dvořákem ve stylu country.
Součástí letní školy je pravidelně už několik let výstava fotografií některého z fotografů, kteří ve svém spektru mají i irský tanec nebo irskou hudbu. Letos jsme dali prostor na nástěnkách v chodbě u tělocvičen fotografiím Markéty Utišilové, které naše zadání splňuje na víc než 100 %. Ač je Markéta typický samouk, její fotografie jsou technicky, námětově i zpracováním velmi dobré.

Foto M.Utišilová

Už řadu let je součástí naší letní školy nabídka masáže pro tancem i jinak znavené tělo. Vystřídala se zde již několik masérek, ale v současné době spolupracujeme v tomto směru s Tomášem Chavalkou. Snažíme se ovlivnit i to, aby masáže probíhaly za přijatelné ceny a byly tedy dostupné všem účastníkům letní školy, které něco podobného pro svoji tělesnou schránku potřebují. Takže neváhejte si už předem u Tomáše zarezervovat termín masáže, jakmile na letní školu přijedete.
Když se nám podaří ve škole vytvořit jen trochu schůdné podmínky, nabídneme účastníkům relativně nový irský film zobrazující Irsko v době velkého hladomoru. Ten film se jmenuje Black 47 a režisérem je Lance Daly. Film byl natočen v letech 2016 a 2017 převážně v Irsku. Prvně byl představen na berlínském filmovém festivalu v únoru 2018.


Samozřejmě mnoho z času mimo lekce bude věnováno různým formám společného muzicírování či dokoncem hudebním setkáním nazývaným sessions (sešny). Zde pak je prostor udělat si obrázek o tom, jak se irská tradiční hudba hraje a dá se okoukat mnoho z toho, co se v lekcích nestačíte naučit. Přeji Vám, abyste byli pozornými pozorovateli a získali jste co nejvíce.

A na závěr?

TĚŠÍME SE NA VÁS

 

 

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

11.červenceKeltský kruh – festival (Hudba)
Budyně nad Ohří, Hrad od 13:00
15.srpnaBernard’s Summer School (Hudba, tanec, zpěv)
Praha, Základní škola Botičská 8 od 20
Letní škola zaměřená na irskou hudební a taneční kulturu - letos podvacáté. Koná se od 15. do 21. 8. 2020
19.srpnaIrský večer – doprovodná akce BSS 2020 (Tanec)
Praha, Novoměstská radnice od 19:30
Taneční večer na živou hudbu - hrají dohromady čeští a irští muzikanti, výuka tance.
21.srpnaZávěrečný večer BSS 2020 (Tanec)
Praha, Divadlo Ponec od 19:30
28.srpnaSkotské hry (Hudba, tanec, )
Sychrov od 19:00
Skotské hry pokračují 29.08.2020

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků