Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 12. 5. 2019

Pořád se něco děje

Pořád se něco děje a mě baví to sledovat. A pořád mám důvod se snažit, abych někde byl, ačkoliv vím, že na mnoha jiných místech nebudu. Ale tak už to v životě chodí.
Úvodní obrázek jsem našel na facebooku a autorem “kamenné” koláže je asi – jestli jsem tomu dobře porozuměl – Céline Urso Baiardo. Je to moc pěkná a nápaditá koláž a tak jsem si dovolil ji použít na úvod tohoto článku.

Na počátku května proběhl  v irském  Co Laois  International Set dance Weekend v Half Door Clubu.  Jeho organizátoři jsou John Sinnott a Michael Lalor. Od vidění se s nimi znám z tanečních akcí v Irsku. Se zájmem jsem si prošel fotografie z této akce včetně video záběrů a překvapilo mě, že mezi vlajkami v tanečním sále byla vyvěšena i ta česká.

Možná, že tam někdo odtud byl, možná nikoliv. Nevím. Ale každopádně je to projev uznání zdejším snahám o šíření irského set dancingu. A tak díky, Johne a Michaeli.

Irsko se stává pro Čechy zemí zaslíbenou a tak je příjemné odtud sledovat jejich aktivity v této zemi. V současné době – tedy kolem začátku května – se tam pohybuje “bojůvka” muzikantů z Flying Druid Orchestra (Marek Poledna, Martin Sedláček a Dan Vališ) a společně s Anetou Dortovou a Gerrym Hennessym hudebně operují v oblasti Dinglu – jedné z nejhezčích partií Irska.


Do jiné části Irska – Co. Clare – směřují své životní aktivity manželé Perglerovi. V poslední době se stále častěji vyskytují v Lisdoonvarně a nevylučují možnost, že se zde budou vyskytovat ještě častěji a to až tak, že je v Praze uvidíme stále méně a méně. Už si o tom cvrlikají místní v místní hospodě, kam Tomáš s Verčou chodí hrát.

V Praze probíhá knižní veletrh Svět knihy. Kdysi – v roce 2005 – bylo hlavním hostem Irsko a tak veškeré dění tj.  zejména doprovodné akce, bylo věnováno právě této zemi. V dalších letech se na tomto veletrhu vyskytuje Irsko spíše méně. Letos však jedním z hostů této akce byl irský spisovatel John Banville, jehož řada knih byla přeložena do češtiny. V pátek 10.5. se v pražském DOXu uskutečnila beseda s tímto irským prozaikem. Možná, že někdo ze čtenářů se mohl setkání s tímto spisovatelem zúčastnit a nepochybuji, že šlo o pěkný kulturní zážitek.

Dnes tj. 11. května (doufám, že se nemýlím v datu) v Plzni proběhla premiéra muzikálu Billy Elliot, na kterém se podílí mj. i Andrej Mikulka. Ač přiložená fotografie tomu moc neodpovídá, tématem tohoto muzikálu je tanec. A tak nevynechejte příležitost se některého z příštích představení zúčastnit. Jen doufám, aby celý muzikál neměl jepičí život. Ale držím palce, aby neměl.

V těchto dnech se v Tel Avivu  koná další ročník Eurovision Song Contest. Jde o soutěž se vztahem k populární hudbě a osobně tento svět nemám důvod až tak moc sledovat. Můžeme však této akci vděčit za to, že jejím prostřednictvím v roce 1994 svět objevil skrze taneční projekt Michaela Flatleyho předvedený právě na této soutěži konající se v ten rok právě v Dublinu irský tanec. A pak už následovala show Riverdance, Lord of the Dance a další. Ve světe se objevuje tendence tuto akci bojkotovat, protože se koná v Izraeli a tak trochu se opakuje ve větším měřítku to, co už jsme jednou zažili před několika lety, kdy irská pobočka anglické Carey Academy chtěla v Izraeli uspořádat soutěž v irském tanci. Mrzí mě, že tento bojkot projevují na facebooku právě Irové a někteří lidé, kterých si jinak velmi vážím. Myslím si, že je špatně spojovat politiku s kulturou, pokud nejde o masivní ovlivnění kultury politiky, jaké se projevuje aktuálně u nás v Česku (odvolání ředitelů…)

Osobně bych byl pro podporu palestinské kultury, kdyby se tato  podpora neměnila v  prostředky agresivního prosazování proti Izraeli. Palestinská území každoročně dostávají z celého světa včetně od Evropské unie nespočetné množství prostředků, které mají sílu změnit život obyčejných Palestinců. Tyto prostředky se ale většinou nestávají prostředkem zlepšení životní úrovně, ale mizí u místních náčelníků, kteří z nich financují (pokud je rovnou nerozkradou) své politické ambice. Mých několik návštěv Izraele a palestinských území a snaha domoci se informací prostřednictvím četby historické literatury pojednávající o dění na tomto území mi pomohlo vytvořit si názor, který je však názorem mým a nepromítá se do jiných mých aktivit. Postoj Irů je v mnohém pochopitelný: tento několik století utlačovaný národ Angličany má silné pochopení pro zastání se slabších a Palestinci se v soužití s Izraelem takto jeví. Možná – a to už je spíše fabulace – jako spíše spojenci hitlerovského Německa pod hlavičkou neutrality za 2. světové války příliš nereflektovali genocidu Židů na evropském kontinentě, jejich osudovou bezvýchodnost, která vyústila v založení státu Izrael v roce 1948. Doporučuji každému, kdo si o této oblasti bude chtít vytvořit názor, návštěvu Izraele a podle bezpečnostní situace i palestinská území. Obrázek si lze vytvořit poměrně snadno. A zbytek se dá doplnit četbou historické literatury a neskočit na lep černobílému vidění. A tak mě mrzí, Gerarde a Ciaro, že vidím Vaši fotografii s tímto doplňkem. Irsko v dnešní globalizované době není tak daleko od Středního východu, aby negativní důsledky případného zničení Izraele se neprojevily i tam.

Rád bych zakončil tento příspěvek něčím optimistickým. Pár dnů (doslova) jsem strávil ve společnosti tanečnic a tanečníků inSpiral Dance Company na vystoupení v Německu. Cesta vedla okolo Drážďan a tak nás zájmy přítomných svedly do centra města, kde se nachází obchoďák s názvem Primark.

Sám jsem si odtamtud nenesl nic – tedy vyjma svého vnuka. Ale ostatní nakupovali. Vím, že tento obchoďák byl mezi tanečníky vždy velmi populární v Anglii či jinde v Evropě, kde se konaly například taneční soutěže. A tak si myslím, že vedení tohoto řetězce by mělo udělat maximum pro to, aby byl Primark už v Praze či jinde v Česku co nejdříve. Zdá se mi, že management se svým otálením netuší, o jaké zisky zde přichází.

Děkuji zejména Facebooku za fotografie, které jsem k doprovodu svého textu použil.

 

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

27.červenceRURA – Skotsko (Hudba)
Polička - festival Colour Meeting od 17:35
28.červenceRURA – Skotsko (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 17:30
31.červenceKatka Garcia a Luboš Malina (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 17:30
31.červenceTalisk – Skotsko (Hudba)
Náměšť nad Oslavou - festival Folkové prázdniny od 19:00
17.srpnaBernard’s Summer School 2019 (Hudba i tanec)
Praha, ZŠ Botičská od 19:00
BSS 2019 se koná v Praze ve dnech 17. - 23. srpna

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků