Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality, Aktuality BSS 17. 9. 2019

BSS 2019 – zpětná vazba od účastníků

Po skončení letní školy je pro nás důležité naše vyhodnocení, ale neméně důležité je také to, co se dozvíme přímo od účastníků a to buď v přímém kontaktu a nebo prostřednictvím zpětnovazebních emailů. Každoročně žádáme účastníky, aby se nám k prožitému týdnu spojeného s irskou tradiční kulturou sdělili svoje pocity a připomínky, abychom věděli, kde máme něco změnit, upravit a kde naopak to plně vyhovuje. Požádali jsme nejen o názor, ale i o souhlas vyvěsit názory na naše webovky, čehož se nám většinou dostalo. A zde se pokusíme s nimi seznámit také návštěvníky našich stránek, případně doplníme o náš názor. A začínáme lektorskou zpětnou vazbou:

 

Dear Tereza,

Thank you so much. I had another brilliant week at BSS and it was great to see familiar faces back again! 

I was thinking we could alleviate some time pressure on the final day by moving the musician’s rehearsals to Thursday. Then we could do the dance rehearsal plus soundcheck a bit earlier on Friday and have more time before the concert. What do you think?

Best, Ultan

Ano, také máme pocit, že bychom potřebovali páteční odpoledne před Závěrečným večerem trochu uvolnit. Nechceme ale kvůli tomuto večeru nabourávat výuku v jiných dnech. Pokud bychom zkoušku muzikantů dali na čtvrtek, můžeme se střetnout s tím, že některému muzikantovi ve stejném čase může probíhat taneční nebo jiná lekce. Toto je věc, která se dá řešit až podle přihlášek a rozvrhu. Budeme nad tím přemýšlet.

 

Dobrý den,

     celá akce je jedinečný zážitek, a to nejen výuka, ale i možnost potkat tolik lidí kterým se líbí stejná muzika. Potěšila mě i organizace večerů, kde se objevovali vynikající hráči, a možnost se k nim připojit.

     Na lekce jsem chodil na whistle k Aničce Šůrové. Tu samozřejmě můžu jenom chválit, protože je nejen vynikající flétnistka, ale taky milá osoba, se kterou bylo příjemné trávit čas. Bohužel, jak víte nastal trochu problém s nevyrovnaností účastníků, kdy jsme se v jedné třídě sešli od zkušených muzikantů až po úplné začátečníky, kteří zde absolvovali první lekci na flétnu vůbec. Anička s tím bojovala velmi statečně, ale na příště by, pokud bude dost účastníků, bylo určitě lepší vypsat třídy dvě.

     Jsem z Prahy, a ve škole jsem nespal, ani se nestravoval, takže mi zbývá jen poděkovat Vám za to že takovou skvělou akci organizujete, a popřát Vám, aby se Vám to takhle dařilo i nadále.

S pozdravem,

Jakub Jelen

Jsme si vědomi, že některé lekce musíme začít dělit a to zejména v případě, že se sejde více účastníků různé úrovně. V příštím roce počítáme s tím, že tin wistle vypíšeme pro dvě úrovně.

 

Dobrý den,
tento email zasílám jako reakci-zpětnou vazbu na BSS2019.
Byla jsem na letní škole poprvé a se znalostmi z ostatních škol jsem k ní přistupovala velmi skepticky.
Spletla jsem se! 
Skvělá atmosféra, přátelští lidé. Mrzelo mě, že jsem nemohla zůstat přes noc a účastnit se večerních sessions. 
Lektor (Ultan O¨Brien) je úžasný. Jeho přístup k výuce je přesně takový jako jsem čekala. Sice ve stylu:”hodit do vody a plav!”, ale mě to vybičovalo k domácí přípravě a nadšení. 
Pokud bude škole organizována i příští rok, určitě se zúčastním a naplánuju si čas lépe, abych mohla zůstat celý týden. 
Moje jediná výtka!: sháněla jsem nějakou památku na tento ročník – nálepku, tričko.
Pro příště bych prosila, pokud by byla tato možnost – si závazně objednat/zaplatit už i při registraci (chápu, že počet zájemců se špatně odhaduje).
 
Těším se na příště!
 
S pozdravem
Darina Jašíková

Pro příští rok jsme si naplánovali, že budou trička a že budou i samolepky. S tím bude souviset i to, že bychom chtěli jiné provedení samolepek a obsah tohoto provedení se promítne i na plánovaném tričku.

 

Ahoj Vašku,

S letní školou jsem byla spokojená, s Vaší praxí se už nedá nic moc zkazit :).
Lekce byly super. Jsem ráda, že se Sean nos rozdělil, určitě to byl dobrý tah :). Takové malé soukromé přání na příští školu: bylo by super zase přivést nějakého zahraničního lektora na Sean nos, abychom zase vyzkoušeli něco jiného, trochu jiný styl, třeba Edwinu Guckian či Mary Beth Taylor (u ní jsem byla na workshopu a bylo to bezva) nebo přivést Anetku Dortovou :).  Markétka je super, ale občas to chce změnu, na nabrání nových podnětů a inspirace :). 
Také když bude to výročí, mohly by být nějaké speciální workshopy, i když na to asi nebude moc prostoru z hlediska času.
Také jsme se s některými účastníky bavili, že by bylo fajn obnovit lekce Sean nos singing, cca tak pět šest lidí, říkalo, že by šli, tak by to možná přišlo vhod, zase to do nabídky vložit.
Jinak mě nic nenapadá, možná ještě lektorům step dancingu zmínit, že ne všichni soutěžíme, tak aby se nedivili, když nemáme své kroky :).
Celkově škola super jako vždy a těším se příští rok na viděnou!

Moc díky vám všem za organizaci!

Zuzka

Díky, Zuzko, za připomínky. Chtěli bychom v příštím roce ještě trochu pozdvihnout počet irských lektorů a obměnit zažitý standard. Hodně to závisí na ekonomice. A pak nám také trochu “překáží” Fleadh v Irsku, které probíhá plus mínus v podobném termínu a to si muzikanti a tanečníci v Irsku nemohou nechat ujít. Přemýšlíme i nad nabídkou lekcí sean nós zpěvu.

 

Všechno krásné, perfektní. Vendy jako lektorka na harfu je úžasná, už se vypracovala a ví, co a jak. Závěrečný večer krásný.
Jedinou připomínku, co máme (na čem jsme se shodli všichni účastníci harfové třídy), že je škoda, že už se nedávají účastnické listy. Všichni jsme si je schovávali, já sama je mám všechny založené…
Takže hodně síly do dalšího ročníku, myslím že BSS je velmi dobrá akce.
DVD si určitě vezmu.
Díky moc Vašku tobě i celé tvé rodině..
Stáňa Šmahelová

Účastnické listy jsme odbourali už v minulém ročníku. Je pravda, že pár lidem se po nich stýská, ale velké většině jejich absence nevadí. A nám se trochu ulevilo, protože kvůli tomu nemusíme zaměstnávat grafika a držet ho v pohotovosti pro případ, že nastane v účastnických listech nějaký problém. Snad pokračování samolepek a nově trička budou dostatečnou satisfakcí.

 

Dobrý den, 
letní školy jsem se letos účastnila poprvé. Zúčastnila jsem se lekcí Irštiny, které vedla Colene Nee. Lekce byly velmi přínosné. Naučili jsme se nejen základy jazyka, ale i něco o irské kultuře. Hodiny byly také velmi zábavné. Nejvíce se mi líbilo, že jsme během lekcí hráli hry a zpívali písně. Závěrečný večer byl skvělý, měl úžasnou atmosféru, ostatně jako celá letní škola. Jakožto nováček, jsem byla ze začátku velmi nervózní z toho jak všechno klapne, jací tam budou lidé a byla jsem příjemně překvapená, co překvapená, nadšená, jelikož jsem se mohla setkat s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako já. Škoda jen, že škola uběhla tak rychle. 
O ubytování jsem nežádala, ale když jsem na poslední chvíli přišla o ubytování, bylo mi umožněno přespat ve škole za což jsem velmi vděčná. Ubytování bylo levné, což je v podmínkách Prahy rozhodně plus a přiznejme si, kdo kdy netoužil po tom přespat ve škole. 
Pokud mi vyjde volný čas i příští rok, určitě se zúčastním znovu. 
S umístěním mé zpětné vazby k BSS 2019 na webových stránkách souhlasím. O DVD ze závěrečného večera mám rozhodně zájem. 
Dominika Petrová 

 

Dobrý den pane Bernard,

dcera Greta – účastnice tanečních lekcí s Lewisem Childsem vzkazuje velkou pochvalu zejména za to, že jste tam sehnal jako lektora takovou hvězdu. Moc si to užila. Lewis se každému věnoval i individuálně (pracovali na technice), což bylo super. Dále mám vyřídit pochvalu za dostatek studené vody k pití.
Co se týče návrhů co by mohlo být lepší, tak snad načasování lekcí. Sport v čase kolem oběda a těsně po něm, klade velké nároky na rozvržení a přizpůsobení stravy po celý den. Ale třeba jsme to jenom my, kdo to nějak řeší, což chápu🙂. Poslední věc: podlaha na step dancing prý byla malá.
Každopádně už  teď je jasné, že BSS má do budoucna další věrnou žačku a nebojte se, příště už ji přihlásím včas. Letos totiž vytancovala postupy ve chvíli, kdy už byl kurz plný .
Takže díky moc za všechno a už se moc těšíme na další BSS!
S pozdravem,
Katka Uhrová + Greta
P.S.: máme zájem o DVD ze závěrečného večera.

Rozvrh je velký boj, který už byl několikrát na našich stránkách “na přetřesu”. Pokud budeme dávat možnost se zúčastnit více než jen jedné lekce, budeme muset tvořit rozvrh stávajícím způsobem a pak se nedá vždy každému vyhovět a někdo dokonce o nějakou zvolenou lekci přijde, protože se mu dvě vybrané sejdou ve stejný termín. Velké letní školy většinou plánují všechny lekce ve stejný termín, každý si musí vybrat jen jednu. Toto nechceme, protože podporujeme zájem o tradiční irskou kulturu jako celý komplex (tanec, hudba, zpěv, jazyk) a jsme rádi tomu, že například tanečník hraje i na nějaký nástroj nebo zpívá. Tak tomu v Irsku bývá. Myslím, že se ani do budoucna nevyhneme tomu, že pro někoho bude ta jeho lekce v pro něj nevhodný čas.
S podlahou na step jsou problémy. My žádnou nevlastníme a podlahy si pro letní školu půjčujeme. V době první uzávěrky u většiny lekcí tak trochu zápasíme s myšlenkou, zda lekci s ohledem na nevelký zájem vůbec otevřeme. A v této době se zdá, že kapacita “našich podlah” bude OK. V příštím roce se pokusíme včas vypůjčit baletizol na celou tělocvičnu.

Ahoj Vašku
mě se na škole líbilo a negativa ani nevidím.
Možná by stálo za zvážení poskytnout třeba noty na tunesy, které se budou učit, ještě před školou, abychom se je mohli trochu naučit dopředu. 
Hodně zdaru do příštích ročníků!
J.O.Macháček

Tady je těžké najít společný konsensus. Irští muzikanti se učí většinou podle “odposlechu”, protože pak do budoucnosti to poskytuje hráči se lépe zapojit při společném hraní na sešnách. Nesnažíme se vstupovat lektorům do jejich stylu pojímání výuky, protože předpokládáme, že oni sami nejlépe vědí. Navíc oni přiletí a nevědí, koho budou mít před sebou.  Ale rozumím ti a sám za sebe bych také noty uvítal.

Dobrý den.S průběhem workshopu jsem byl opravdu spokojen,hlavně s vyučujícím.
Vyšel nám maximálně vstříc a je to opravdu odborník.
S pozdravem-Miroslav Eisenvort (bodhrán)

 

Dobrý den pane Bernard,

Letošní BSS byla naše první a co se týče organizace, výuky, prostorů a večerních programů jsem naprosto spokojen.
Bohužel osud nepřál mé manželce, kvůli které jsem nás na BSS přihlásil, takže jsem se nemohl účastnit některých lekcí ani já, ale i tak jsem si odnesl hodně.
Cobych možná doporučil, je ňáký malý detský koutek, případně i s hlídáním (třeba Kubou 🙂 ), pokud by žáci coby rodiče měli s sebou malé děti.
V každém případě veliká spokojenost a těšíme se brzy na další setkání.

Ivan Benkovič

Požadavek na dětský koutek se v posledních letech objevuje a jeho zavedení slibují některé zájemkyně oplatit mohutnou účastí. Přiznám se, že touto cestou se nechceme vydat.  Není a nebylo by lehklé najít vhodnou osobu, která by byla ochotná a schopná zabavit po nějaký čas děti různého věku. A pak je tu riziko odpovědnosti za svěřené děti, které by bylo na nás jako pořadateli a které nechci postoupit. Bereme alespoň do úvahy, když přijdou rodiče s dětmi a nejsou spolu ve stejné lekci, že tyto lekce dáme za sebe, aby se u svých dětí mohli vystřídat.

S letní školou jsem byla naprosto spokojená. Navštěvovala jsem se zde lekce sean nós dancingu a irštiny. Obě lekce mě velmi zaujaly. Lektorky byly úžasné a potkala jsem zde skvělé lidi. Velmi Vám děkuji. Z doprovodných akcí se mi nejvíce líbil závěrečný večer a sobotní večer s country tanci.
Souhlas s umístěním na stránky: ano.
Měla bych zájem o DVD ze Závěrečného večera.
S pozdravem Lucie Nešporová 

 

Dobrý den, 

píši ohledně zpětné vazby na BSS 2019.Byla jsem letos poprvé a celý týden jsem si moc užila. Měla jsem možnost se naučit spoustu nového, přes taneční kroky, techniku, až po názvosloví. Program byl velmi intenzivní, přes lekce až po večerní sessions. Poznala jsem se s fajn lidmi, kteří mají podobné zájmy a mají blízko k irské kultuře. Celý týden se suprově ukončil společným večerem, kde jsme mohli nejen ukázat, co jsme se stihli naučit, ale i nahlédnout do ostatních lekcí. Odjela jsem fyzicky zničená, ale tak to má po dobré akci být. Souhlasím s uveřejněním do Ohlasů a prosím o DVD ze Závěrečného večera.

Díky moc a těším se na další BSS 🙂
Lenka Uhříčková

 

Dobrý den.

Naše zkušenost s touto akcí byla první. Dcerka si na nic nestezovala, byla spokojená. Rozhodně chce příště opět přijet. O připravované DVD mám zájem.
Děkuji.

S pozdravem Svak Lukáš, Frenštát pod Radhoštěm

 

Dobrý den, 
  
letní školy jsem se letos zůčastnila podruhé. Tentokrát jsem si vybrala lekce irštiny a whistle. Irština s Colene byla skvělá. Colene znám již z loňska, kdy v Praze učila pravidelné lekce irského stepu a musím říct, že je to nadaná lektorka. Nejen tance, ale i svého mateřského jazyka. Hodiny s ní byly zajímavé i zábavné. Navíc je moc milá. BSS měla rozhodně šťastnou ruku, když si ji vybrala do svých řad a doufám, že s ní počítá i do budoucna 🙂 
Z whistle jsem měla trochu obavy, protože jsem začátečník, ale Anka byla hodná a trpělivá :). Když se pak naše skupina rozdělila na začátečníky a pokročilé, bylo to ještě lepší. Mohla se tak více věnovat oběma úrovním. Do budoucna by bylo dobré nabízet lekce whistle zvlášť pro začátečníky a pokročilé. 
  
Míša 
  
P.S. Mám zájem o DVD ze závěrečného večera 2019. Děkuji. Tímto také souhlasím se zveřejněním mého příspěvku.

Jak jsem již uvedl výše, počítáme příště při dostatečném zájmu rozdělit také lekce tin whistle na 2 úrovně.

 

Ahoj Vašku,

moc děkuji za organizaci letní školy, akce byla úžasná jako každý rok :). Co se týče otázek na stránkách, fotografie na chodbách byly moc hezké a mohla jsem si je prohlížet při čekání na lekci, to bylo za mě moc vítané. Film jsem bohužel nestihla, protože ač byl předposlední večer klidnější, snažili jsme se ve městě ještě ukořistit nějakou malou památku pro vyučující, pokud příště čas bude, přidala bych se ke sledování, ale zaručit se to nedá. Triko nebo nějaká upotřebitelná památka na BSS by se mi hrozně moc líbila, obzvlášť když teď bude ten kulatý ročník.
Letos jsem byla zapsaná na dva kurzy. Lekce whistle se mi moc líbila, byla jsem poprvé na hudební lekci a bylo to skvělé. Jsem ráda že jsem šla a jako začátečníkovi mi to hodně dalo i když jsem na konci týdne už byla trochu zpomalená. 
Sean nós už jsem měla zapsaný opakovaně a líbilo se mi rozšíření rozhledu na jigový rytmus, ke kterému jsem se v minulosti moc často nedostala. V rozvržení hodin bylo letos hodně času věnováno závěrečnému vystoupení, což je samozřejmě užitečné, ale uvítala bych ještě nějakou dobu vyhrazenou na nové kroky, které si z letní školy ve výsledku odnáším a užívám. Líbilo by se mi kdyby byla opět možnost vyzkoušet sean nós na hodinách zahraničního lektora, protože i různorodost stylů, výuky a nových kroků je to co mě na tyto hodiny stále táhne.
Ještě jednou velký dík za letošní ročník BSS 2019 a budu se těšit na další.
S pozdravem,

Terka Janatková

Uvažujeme pokročilejší klientele v sean nós dancingu nabídnout v příštím roce zahraničního učitele.

Dobrý den,

na BSS jsem byl již po třetí a vždy se mi tam líbilo. Nejinak tomu bylo i letos. Doprovodný program i závěrečný večer, se mi velice líbil. Lekce byly náročné, ale lektorka byla velmi milá a přátelská. Celková atmosféra skvělá.

P.S: Souhlasím se zveřejněním na webových stránkách a mám zájem o DVD ze závěrečného večera.

S přáním pěkného dne Adam Malý

Milý Vašku,
letošní letní školu jsem si moc užila. Opět musím Tobě i celému týmu poděkovat za organizaci a vyjádřit radost nad nárůstem účastníků. Musím říct, že muzikantsky to byl velmi silný ročník. Trochu odbočím a zareaguji na Tvé ohlédnutí za letní školou. Co se týče spontánních sessionů – ony až tak spontánní nejsou.   Je potřeba je domluvit, což většinou udělá někdo z pokročilejších muzikantů, který zavelí: Dnes hospoda, zítra tělocvična. Jinak právě ta čtvrteční session byla domluvená jako slow session a myslím, že právě méně zkušení (ale přesto velmi dobří) muzikanti si tam mohli začít své sety tunů a všichni si dobře zahráli. Tato slow session vznikla po iniciativě jednoho z pokročilých hudebníků, nikoli od samotných “začátečníků” – ti si obvykle sessioní sami ve třídách v malých skupinkách. Nic, opravdu nic nebrání “slow sešnařům” udělat si svoji slow session.   A ne, opravdu to není o tom, že se dá předem seznam tunů. K čemu by to taky bylo? Copak by se je ti muzikanti zvládli za 1-2 dny do konání session naučit? Existují tuny, které jsou hranější na Moravě a tuny, které jsou hranější v Čechách, dále tuny, které jsou oblíbenější mezi méně a více pokročilými muzikanty. Tak to vždy bylo a bude, ale právě v tom prolínání je ta krása. Vždy je tu možnost si nějaký tune nahrát a příště se přidat. Je to všechno jen o letech, které tomu člověk věnuje. Na začátku jsme se cítili trochu ztracení všichni se svými 30 tuny.
Mně je spíš vždycky líto, když si čtu, kolik bylo třeba houslistů v lekcích, ale večer na sessionech člověk vidí tak maximálně dva. U tin whistlů to chápu, to jsou často začátečníci, flétnisti chodí na sessiony dost, ale kde jsou všichni ti houslisti? To prostě po lekci zmizí domů a zbytek dění BSS je nezajímá? Nebo si jen chtějí rozšířit svůj repertoár o nový styl? Naopak mě potěšilo, kolik se letos na sessionech zapojilo kytaristů.
Trička. Anoooo! Prosím! Trička, propisky, zápisníky A5 (možná i ony profláklé “festivalové” kelímky na vodu), klidně bez roku, ať není stres z nevyprodání. Design se může s léty obměňovat. S nálepkami na futrály mám ten problém, že bych potřebovala na svůj látkový obal spíše nášivku. Osobně bych užila i pár vizitek, které hodím do futrálu flétny a kdykoli můžu při hraní rozdávat zájemcům – a myslím, že nejsem sama. Plakátky jsou fajn, ale nejsou nadčasové, je potřeba si je včas vyzvednout, vytisknout, a mačkají se.
Ještě něco málo k naší irské hudební dvojce: Ultanovi a Robertovi. Myslím, že jsme v nich našli velice spolehlivé, přátelské a milé muzikanty ochotné přidat se i k večernímu programu, a jsem vděčná za vše, co nám na lekcích i v osobních debatách předávají.
Tak snad zase za rok ahoj.
Bára Obenausová

Problémy sessions a pomalých sessions asi budou večnými problémy. Chápu hráče “první ligy” (jak si  dovolím označovat ty nejlepší zde hrající), že si chtěji někdy zahrát tak, jak sami cítí a nechtějí se zdržovat s těmi pomalejšími. A ti pomalejší zase potřebují podporu. Tomu ani na letní škole nezabráníme a tak se do organizování moc netlačíme a necháváme to spontánnímu vývoji.
Mohu slíbit, že o tričkách budeme vážně uvažovat. Ostatní uvidíme.

Dobrý den pane Bernarde, 
letos to byla moje první BSS. S odstupem času musím uznat, že kladné dojmy přetrvávají, a že přihlásit se na BSS bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí.  
Primary step dance s Colene Nee byl výjimečnou zkušeností, bylo to adekvátně náročné, ale Colene nás neustále povzbuzovala a motivovala a dalo se to zvládnout. V softech i v hardshoes mezi námi byly velké rozdíly, ale jednotlivé hodiny byly připraveny tak, že to nevadilo. Oceňuji především přístup Colene. Je to výborná lektorka a skvělá volba pro BSS. 
Pro středeční ceilí večer i páteční vystoupení máte krásné prostory, především Novoměstská radnice mě velice mile překvapila. Program obou večerů byl dobře vyvážený a ani k jednomu večeru nemám jedinou připomínku 🙂 
 Ještě jednou bych Vám i všem co se organizaci BSS podíleli chtěl velmi poděkovat. 
Již ted se nemůžu dočkat příštího roku a další BSS. 
  
S pozdarem 
Ondra Slánský

 

Milý organizační týme BSS,děkuju za další skvělý ročník a zároveň prosím o zaslání DVD a pokyny k úhradě.

Letos jsem docházela jenom na jednu lekci, takže k organizaci vám toho mnoho neřeknu. (Resp. smekám nad vaším vlivem nad DPP – nedovedu si jinak vysvětlit, že výlez na Karlově náměstí po dlouhých měsících otevřeli zrovna den předtím, kdy začínala BSS…)
Houslové lekce s Ultanem mě ale nadchly. Na BSS už jsem několik houslových lekcí absolvovala, takže můžu srovnávat, a řekla bych, že Ultan je úplně jiná liga. Rozhodně byl první, který si takhle hrál s dynamikou a různými možnostmi zvuku a uměl nám vysvětlit, jak toho dosáhnout. Má velkou výhodu v tom, že umí hrát i vážnou hudbu, takže rozumí oběma táborům a je schopný nám to vysvětlit tak, aby tomu rozuměli absolventi klasické české ZUŠ. Bylo vidět, že umí učit a že dělá všechno pro to, abychom si z lekcí odnesli co nejvíc, včetně nadstandardních nabídek jako dodatečné zaslání not nebo možnost individuální konzultace. Doufám, že příští rok přijede zase. 

Ještě jednou děkuji za organizaci.
Na viděnou na nějaké hudební či taneční akci.

dlouholetá účastnice 

 

Dobrý den,

letošní lekce Ultana O’Briena byly přesně podle mé představy – na první lekci se nás Ultan zeptal, co bychom se na jeho lekcích rádi naučili, a bylo znát, že pak věnoval velkou pozornost vysvětlení i procvičení interpretace a ornamentací, tak jak si to vesměs všichni přáli. Uvítal jsem také, že ke všem tunes, které jsme procvičovali, pro nás, kteří moc nekamarádí s ABC zápisem na tabuli, posílal mailem ještě notový zápis. Výborná byla také možnost osobní konzultace, která pro mě byla i přes moji špatnou angličtinu velkým přínosem. 
Takže hodnotím za 1* a děkuji Vám I celému týmu BSS za perfektní práci :- )) 

P.S. objednávám 1ks DVD ze Závěrečného večera BSS 2019 + se zveřejněním na webu, pokud to uznáte za vhodné, souhlasím 

S pozdravem 
Ivan Kozák

 

Pozdravujem zo Slovenska 😀

S obidvoma lekciami (lilting a tin whistle) som veľmi spokojná a nemám čo vytknúť. Lilting som ako úplná začiatočníčka zvládla – myslím, že som sa za ten týždeň naučila spievať 🙂 V tin whistle sa (dúfam) každým rokom zlepšujem a som nabehnutá trénovať a zdokonaľovať sa aj naďalej.Z doprovodných akcií mám najradšej sešny. Premietania filmu som sa nezúčastnila, lebo nie som “filmový typ”.
Čo sa týka absencie nálepiek a účastníckych listov, nálepky by až tak nevadili, ale účastnícke listy mi trochu chýbajú.
Tričko BSS je podľa mňa výborný nápad, lebo ak by sme ako účastníci tie tričká potom nosili na írsko-tematické akcie, hneď by sme robili BSS aj reklamu. Samozrejme, kúpila by som si ho a nosila, ak by bolo moja veľkosť a ideálne dámskeho strihu (nie pánske XXL).

Návrh do ďalšieho roku – aby bolo možné pre zahraničných účastníkov platiť aj ekvivalentnú sumu v EUR. Banky majú pri takýchto prevodoch podstatne nižšie poplatky.

Katka

O možnosti platby v eurech pro zahraniční účastníky uvažujeme.

 

Dobrý den,pane Bernard,
naše 12-ti letá dcera Barbora navštěvuje kroužek Irských tanců u nás ve Frenštátě p.R. pod vedením Ginger Strnadlové pouhý rok.Ginger Báře nabídla možnost strávit týden ve Vaší letní škole-přestože se jí zpočátku moc nechtělo ( je hodně tesklivá   ),nakonec se dvěma kamarádkami a Ginger jela a rozhodně nelitovala!Každý večer nám volala a byla nadšená- v podstatě ze všeho!!!
Měla jsem možnost v pátek přijet a shlédnout závěrečné vystoupení v divadle Ponec.Obdivuju,co všechno se dalo za týden nacvičit a předvést!!!
Chtěla bych Vám poděkovat za krásný zážitek a jménem dcery poděkovat za velice příjemný týden ve Vaší letní škole.

S pozdravem Lenka  a Barbora Velkoborské.

 

Dear Václav,

I am sorry for the late reply and for using this e-mail (the mentioned vaclavbernards@seznam.cz did not work). 

BSS’19 was brilliant, thank you all very much! 

We (me, my husband and even our little son) really enjoyed it! It was very well organized and it gave us a great possibility to learn from amazing teachers and dancers (Colene Nee and Lewis Childs).. and to make new friends too. As foreign participants we also very much appreciate the permission to pay in cash without extra charge. So we liked absolutely everything (from timetable to final concert :)) and would love to come again. 

Best regards, Ksenia, Gennady and Alexey

 

Dobrý deň,

Oneskorene by som sa Vám chcela poďakovať za skvelý týždeň na BSS 2019. Za mňa to bol opäť úžasný zážitok – je len málo príležitostí stretnúť na jednom mieste toľko nadšencov pre írsku hudbu, kultúru a Írsko ako také. Ponuka lekcií bola taktiež skvelá – ja som si z nich vybrala tin whistle, advanced sean nos a írčinu. So všetkými som bola maximálne spokojná. Veľmi sa mi páčilo obzvlášť rozdelenie sean nosu na začiatočníkov a mierne pokročilých – tak z hodín mohli vyťažiť všetci čo najviac. Toto rozdelenie mi však chýbalo na hodinách tin whistle, kde sa stretli všetky úrovne – od úplných začiatočníkov, ktorí sa chceli učiť základy, až po veľmi pokročilých hráčov, ktorí si chceli zlepšiť techniku hry. Čo sa týka hodín írčiny – bola som z nich nadšená. Colene bola ako inštruktorka úžasná, keďže je írčina jej materinský jazyk. Zároveň bola veľmi milá, nápomocná a motivujúca. Veľmi dúfam, že bude viesť hodiny írčiny aj nabudúce. Ubytovanie v ZŠ Botičská hodnotím tiež super – človek sa vďaka tomu vždy nachádza v centre diania.
Čo mi tento rok chýbalo, boli jedine nálepky. Rozumiem, že po minulé roky ich veľa zostávalo a finančne sa to potom neoplatilo, každopádne by bolo fajn, keby bola ku každému DVD zo záverečného večera jedna nálepka pribalená, t.j. že počet vytlačených nálepiek by sa rovnal počtu DVD.
Čo sa týka DVD z tohtoročného záverečného večera, rozhodne by som mala záujem.
Prajem Vám ešte pekný deň a teším sa na BSS 2020!
S pozdravom

Rebeka Jirsáková

Myslím si, že jedno přání Ti, Rebeko, v dohledné době splníme. K DVD bude i letos přibalená jedna samolepka BSS 2019.

I would say to improve things from my perspective. I would have liked marley in the hall because the floor for heavy shoes was small and very slippy. Also I think there were a few dancers who were not at intermediate/open level in my group meaning there was quite a wide range of standards.
But I understand it is very difficult to organise and you guys do an amazing job! You should be so proud of what you do!
I’m just so happy I could be involved so thanks again!
Have a great end to the summer! Get some rest and I’ll hopefully speak to you soon

Many thanks,

Lewis

Počítáme se zvětšením plochy pro stepařské lekce s tím, že na podlaze bude baletizol. Rozumíme i poznámce Lewise, že ne všichni zájemce o lekce jsou si vědomi své taneční úrovně a tím “pomáhají” vytvořit skupinu širší, než byla původně uvažována. S tím ale, bohužel, nedokážeme moc udělat. Můžeme jen apelovat.

Ahoj Vasku!

omlouvam se za pozdni reflexi, jsem momentalne zavalena emaily apod 🙂
jako vzdy jsem byla z letni skoly nadsena! 🙂 jedine dve veci, ktere bych asi zminila byly, ze:
A/ Coleen na nasich lekcich nacvicovala choreografii hned od zacatku kurzu a vzhledem k tomu, ze uz jsem od zacatku vedela, ze nebudu moct na patecni vystoupeni, tak jsem v pomerne velke casti lekci nebyla zahrnuta, myslim, ze Tercina strategie treninku jednotlivych kroku a sestaveni prostorove choreografie az ke konci tydne je na letni skolu vhodnejsi
B/ na stredecnim irskem veceru mi chybelo vic energetickych ceili 😉
doufam, ze se zaverecny vecer podaril a ze se zase napresrok uvidime :))

Terka

Připomínce A) rozumím a zkusíme v tomto směru příště na lektory působit. Tomu B) však moc nerozumím. Ale zkusím se optat emailem.

 

Ahoj Vašku,

omlouvám se, že píšu zpětnou vazbu tak pozdě :). V první řadě chci moc poděkovat za tuhle akci, letos to pro mě bylo 10 let, co na letní školu jezdím a musím říct, že každý rok odjíždím s pocitem dobře prožitého týdne. Děkuji Tobě a Tvému týmu za parádní organizaci, lektorům za vedení lekcí a jmenovitě Kubovi a Markétě za trpělivé vedení “vrátnice”. 
Pár poznámek k lekcím. Robert je skvělý učitel, neustále pozitivně naladěný a trpělivě zvládá všechny naše pokročilosti. Líbilo se mi, že kromě učení se nových “tunes” nám vždy sdělil i pozadí jejich vzniku. Tento komplexní přístup k výuce mi dost vyhovuje a byla jsem ráda i za to, že jsme se oproti minulému roku naučili méně “tunes” a měli tak více času na jejich procvičování. Rozhodně bych příští rok šla na lekce flétny pod vedením Roberta zas. Měla bych taky zájem o lekce seán-nós zpěvu, tak doufám, že se v budoucnu zase vrátí do rozvrhu.
Zkusíme příští rok s ostatními hudebníky nějak vymyslet ty slow sessions. Na jednu stranu to vnímám tak, že sessions ve škole v tělocvičně jsou otevřené všem a každý má prostor si zahrát. Na druhou stranu chápu, že hrát v tělocvičně “nanečisto” a v hospodě před lidma jsou dvě úplně jiné situace a i kdyby si méně pokročilí hudebníci zahráli v hospodě jen pár setů v pomalejším tempu věřím tomu, že to pro ně bude úplně jiný zážitek.
Výstavu fotek bych zachovala, každý rok se na ni chodím dívat. Mám taky zájem o DVD ze Závěrečného večera, nálepky a účastnické listy – všechno sbírám a schovávám. Co se týče triček, tak jsem pro. Tričko v přiměřené dámské velikosti bych moc ráda nosila na různé taneční a hudební akce a šířila tak povědomí o této skvělé akci. Motiv by klidně mohl být univerzální, bez konkrétního roku.
To je asi všechno. Ještě jednou díky !

Markéta

Postupně dodáme další ohlasy.
Úvodní foto Martkéta Utišilová.

 

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

11.červenceKeltský kruh – festival (Hudba)
Budyně nad Ohří, Hrad od 13:00
15.srpnaBernard’s Summer School (Hudba, tanec, zpěv)
Praha, Základní škola Botičská 8 od 20
Letní škola zaměřená na irskou hudební a taneční kulturu - letos podvacáté. Koná se od 15. do 21. 8. 2020
19.srpnaIrský večer – doprovodná akce BSS 2020 (Tanec)
Praha, Novoměstská radnice od 19:30
Taneční večer na živou hudbu - hrají dohromady čeští a irští muzikanti, výuka tance.
21.srpnaZávěrečný večer BSS 2020 (Tanec)
Praha, Divadlo Ponec od 19:30
28.srpnaSkotské hry (Hudba, tanec, )
Sychrov od 19:00
Skotské hry pokračují 29.08.2020

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků