Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 21. 3. 2018

Beltine 2018

Poté, co skončil před několika lety festival Beltine, který pořádal Tomáš Křivánek prostřednictvím Bratrstva Keltů, se v obdobný čas rozjely další akce se stejným či podobným názvem. Křivánkův Beltine, než programově trochu “uhnul”, tak několik let působil velmi nadějně a progresivně: objevovaly se nové hudební skupiny včetně těch zahraničních, své místo měly na tomto festivalu i taneční skupiny (i když co do kvality podmínek značně limitované) a i ty doprovodné programy se obměňovaly.
V letošním roce jsem objevil zatím dva beltinské festivaly, které už nějakou dobu existují. Oba se “sešly” ve stejný den (totální selhání pořadatelů, kteří si myslí, že tu jsou zástupy zájemců o tento druh kultury) tj. 28. dubna. Aby toho nebylo málo, tak o stejném víkendu se koná v Praze Set Dancing Weekend, který – troufám si napsat – odebere také část možných účastníků těchto akcí.

Festival na zámku Nižbor lehce obměnil hudební část programu a zasadil do něho nové skupiny, taneční program zajišťuje už tradičně pražská skupina Gall-Tír a ostatní doprovodný program zůstává v parametrech předchozích ročníků.
Na Beltine pod Troskami jsem hodně sázel a doufal jsem, že to bude lepší pokračovatel Křivánkova Beltinu. Podle zveřejněného programu a ceny vstupného (300 – 400 Kč) si nejsem jist, s jakou návštěvností může pořadatel počítat. Program je v podstatě čím dál tím stejnější a tak lze jen čekat a být překvapený, čím se po předloňské konferenciérce a loňském kolapsu cateringu zapíše ročník letošní. A přitom pořádnou akci tohoto druhu bychom zde potřebovali jako sůl. Problémem asi je, že Ti, kdo by věděli jak, nemají peníze a možnosti něco podobného organizovat a ti kdo mají peníze, si myslí, že vědí i jak.  Každopádně přeji oběma akcím (a možná nějakým dalším, které s podobným názvem objeví v termínu okolo začátku května) úspěch.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

19.prosinceVánoční koncert Fiannanu (Hudba)
Praha, Salmovská literární kavárna od 19:30
19.prosincePension pro svobodní pány (Divadlo)
Praha, Divadlo Palace od 19:00
S.O'Casey
20.prosinceVeselé vánoční kopýtkování (Hudba)
Praha, Divadelní sál Emauzského opatství od 19:00
Pořádá Sona Sol
27.prosinceMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dva Divadlo od 20:00
G.Áron
5.lednaNovoroční ceilí (Tanec)
Praha, Emauzy od 14:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků