Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality 2. 11. 2017

Ad sessions v Praze

Po té, co jsem zveřejnil poslední Revue, ve které je zmínka o říjnové session ve Whisky & Kilt, přišel se svým kritickým příspěvkem Tomáš Pergler. Vítám této příspěvek, protože pochází od člověka, který na “sešnách” hrát umí, má zkušenosti z hraní z několika evropských měst a navíc jen nekritizuje, ale snaží se tu rozvoji irského muzicírování výrazně napomoci. Pokud se k tomuto tématu rozvine nějaká diskuze, rád zde příspěvky diskutujících zveřejním.

VB

 

Ahoj Vašku,

pravidelně se těším na revue a protože poslední session u Routa byl super, byl jsem zvědavý, jak ho popíšeš. Z tvého “hodnocení” jsem zklamaný, nedá mi to a musím revue okomentovat.

Pravidelně voláš po sessionové etiketě a docela dobře jsme se jí pověnovali na letní škole. Tam patří třeba jednoduché pravidlo “umíš tune-hraješ, neumíš-nehraješ”, žádné “variace na G”. Houslistka z USA (jinak jistě hezké a sympatické děvče) se sice dost zapojovala, ale vlastně s Miluší vytvořila smyčcovou sekci, která hrála variace na tóninu a ne melodie tunes, které zjevně neznají ani jedna. To, že to tak v Irsku nefunguje, by už nemělo být třeba zmiňovat. To, že občas netrefily ani správnou tóninu, mě trápí ještě víc. Že to v Revue ještě pochválíš, mi přijde už úplně špatně.

Stejně tak jsem na letní škole dal do oběhu tunebook 100 nejhranějších věcí a tobě osobně i nějaké ty bonusové sety. Většina tunes pocházela z těchto zdrojů, takže veřejně volat, že nevíš, co se máš učit, je nefér. A přiznávám některé tuny z toho nebyly, protože se učíme nové věci pravidelně a potřebujeme repertoár obnovovat, ale základ existuje a je to o práci každého muzikanta (a pokud se nenaučil, má to vyčítat sobě). Mimochodem zazněly oba reelové sety z Ponce.

Za nás musím říct, že jsme si tenhle session dost užili a dobře si zahráli, což se na těchto pravidelných často nestává a i to je důvod proč tam nechodíme pokaždé. I tak si myslím, že jsme tam odvedli slušnou porci session-podporujíci práce, ale i my si chceme užít dobré tunes s koulema a ne hrát každou středu “Motýlka”. Podpořili bychom vás i ve více tunes, ale bylo vidět, že vám už došly a tady si myslím musíš sáhnout do svědomí sám.

Pravidelně voláš po kvalitě a tady byla servírována v míře vrchovaté (prostě to byla kalba jak sviň ) a tak si stěžuješ, že si nezahráli začátečníci. Tyhle dva cíle jsou v protikladu. Ve zkratce revue, která ten session okomentuje takhle, docílíš toho, že ti kteří ho většinu večera pomáhali táhnout, půjdou příště jinam si zahrát jen spolu (a pak budeš psát překvapený komentář, že je škoda, že se občas neobjeví u Routa). Řešením jak skloubit tahle dvě témata v zahraničí bývá udělat začátek jako slow-session a pak přejít do ostrých tunes (a to je mimochodem přesně struktura jak ten večer probíhal, takže vlastně dobrý).

Tomáš 

Ozvala se Bára z Plzně a napsala mi/nám:

Ahoj Vašku,tak ať teda vidíš, že Tvou pravidelnou Revue taky čtu… Pod Tomovu reakci bych se klidně podepsala. Zejména se mi líbí myšlenka slow session volně přecházející v session “áčkových” muzikantů (jak jsi je vtipně kdysi nazval).
A ještě bych k tomu dodala, že si tyhle sessiony, proložené rychlými a pěkně zahranými tuny, užívám i jako posluchač. Myslím, že session není o tom, že umím zahrát úplně všechny tuny, ale měla by to být příležitost pro “béčkové” muzikanty (ke kterým se už mnoho let dobrovolně hlásím) pochytit nové tuny i se správným frázováním (tzn. irským cítěním a rytmem), případně si je nahrát, zeptat se na název a výhledově se je naučit.
Bára

Ozval se i Vojta Tlustý

Ahoj Vašku,

Také jsem byl zvědavý na komentář k říjnovému sessionu. Po delší době jsem měl možnost zajet.  Za sebe musím říct, že mám dost rozporuplné pocity. Celkově jsem musel překousnout rušivé prostředí, které se postupně pročistilo. Prostě tentokrát jakákoliv elementární etiketa nebyla vůbec přítomná. Jsem proti širokým a přísným zahraničním pravidlům, ale nepodkročitelné minimum je podle mě Tomášovo umíš – hraješ, neumíš – nehraješ, s tím bychom si měli v Česku vystačit. Chválit zapojování smyčcové sekce je podle mě scestné.

Podle mě ani není v pořádku přisvojovat si v Česku session pro sebe, na to u nás není prostor.  V případě, že svolávám akci, tak musím počítat s tím, že můžou dorazit hráči, kteří budou hrát něco co neznám, třebas i celý večer. Když jsem před lety svolával sessiony k Renému, tak se mi to občas stalo a byl jsem rád, když se hrála dobrá muzika, ikdyž jsem se nezapojil. Teď jsme s  Perglery nepřijeli nikoho vychovávat, my si jen přijeli zahrát. Snažili jsme se podpořit co šlo a sám musíš uznat, že někdy to podpořit nešlo;)  Celkově z toho mám chuť dát dohromady session uzavřený, ale to taky není v pořádku.

Co se týká ťůnů, tak musím souhlasit s Tomášem i Bárou. Je na každém hráči, aby se je naučil – jestli je dal Tomáš k dispozici, nic jim nebrání. Před lety, když jsem se škrábal mezi „áčkový“ muzikanty, tak jsem se všem, kdo kdy přišel na session snažil rozdávat nahrávky z pražských sessionů, aby se mohli taky naučit místní ťůny. Hádej kolik lidí se je vzalo. Jestli dva tak je to moc. Navíc na sessionu by měli zaznít i ťůny míň známé, které zahraje jen jeden muzikant, na ostatních je aby si ho nahráli, zeptali odkud to je a jak psala Bára, naučili se je.

Moc se mi líbí návrh slow-session a pak přejít do normálu. Ale tím pádem se musí ti, kteří to neuhrají, smířit s tím, že si prostě nezahrají. Pokud to akceptovat nebudou, vzniknou zase paralelní uzavřené akce jako dřív a ti, kteří mají snahu se tu muziku naučit se k ní u nás nedostanou. Ode mě stále platí nabídka –  mám hromádku mnoha hodin českých sessionových nahrávek. kdokoliv chce ať se ozve. Ale je to práce na rok dva, je to bez not, bez názvů, ale tak se ta muzika holt hraje. Se zpomalovačem, který je v každém windows media playeru se všechno dá naučit celkem pohodlně. Mám vyzkoušeno, že kdekoliv ve světě se s tím dá přijít na session, sednout a hrát a to umím sotva půlku.

Vojta

 

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality

Kam za Irskem v ČR?

2.říjnaLua – křest debutového CD (Hudba)
Praha, Malostranská Beseda od 20:30
3.říjnaRí Ra (Hudba)
Brno, Stará Pekárna od 20:00
6.říjnaSeminář skotských tanců (Tanec)
Praha, TJ Sokol Podolí
Bude se konat 6.-7.10.2018, pořádá Caledonian Club
13.říjnaPreston Reed (USA) (Hudba)
Jablonec n.N., kino Junior od 20:00
Sólový kytarista používající techniku fingerstylu
14.říjnaConamara Chaos (Hudba)
Praha, Campus Hybernská od 20:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků