Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality BSS 26. 2. 2018

Novinky z přípravy Bernard’s Summer School 2018

Jednou z našich zásad při nabízení programu letní školy je zavedení nějaké novinky, zejména nových lekcí. Byli jsme šťastní, kdy jsme otevřeli v roce 2005 první hudební lekce. Postupně se tu objevily lekce hry na box a banjo a strašně jsme byli pyšní na to, že jsme zavedli lekce hry na harfu. I v tanečních lekcích jsme byli vynalézaví – objevily se sety, ceilí dancing, seán nós dancing. Šli jsme do experimentů s irštinou a zpěvem (sean nós singing). V loňském roce jsme si splnili zajištěním kvalitního lektora přání vypsat lekce irského liltingu. Přemýšleli jsme v tomto smyslu i o letošní letní škole a takovým malým podnětem pro nás byl Roman Táborský, který se od roku 2005 zúčastnil snad všech letních škol a když byla vypsaná kytara, tak on byl zaručení prvním přihlášeným. Zkoušeli jsme jeho příchylnost k naší letní škole i tím, že jsme kytaru nevypsali a čekali jsme, kam se přihlásí Roman. Nezklamal a přijel a dokonce chodil na ranní cvičení obsazené ryze dámskou klientelou.
Usoudili jsme, že letos lekce kytary v DADGAD ladění nevyhlásíme, protože jsme neviděli, pro koho (samozřejmě vyjma Romana) by byly. A pak jsem na facebooku narazil nejprve na irského kytaristu Frankieho Simona, který hrál na kytaru trochu jinak jak známe z irských session. A pak jsem našel ještě někoho jiného zde v českých luzích, jehož ukázky kytarové hry mě zaujaly. Napadlo mě, že to by byl zajímavý program pro letní školu. Kytarovým stylem, který se hraje téměř výhradně prsty (a podle toho se jmenuje fingerpicking) se dají hrát dokonce i bez dalšího doprovodu nejen rychlé tunes, ale i pomalé baladické melodie z anglosaské oblasti a Irska.

Tento nový lektor, se kterým jsme se předběžně dohodli na spolupráci v případě, že se najde dost zájemců, se jmenuje Jiří Blecha. Původem klasický kytarista, který si zamiloval hudbu keltských národů, zaranžoval řadu melodií, které pak tímto stylem interpretoval, lze nalézt na facebooku, případně na “tubě”  (například https://www.youtube.com/watch?v=phclwdK8WPE&feature=share).

 

Na doporučení Roberta Harveye jsme se dohodli na účinkování na letošní letní škole s houslistou z Co. Clare Ultanem O’Brienem (IRL), členem několika kapel (např. Skipper’s Alley), který učil hru na housle mj. v USA a ve Velké Británii.  Jako velmi dobrého interpreta irské hudby nám ho doporučila i Aneta Dortová, která se s ním zná z Irska.

V letošním roce bude vypsána lekce sean nós dancing a vedení lekcí se ujme opět po roce Markéta Utišilová.
Máme připravenou ještě jednu novinku, ale zde ještě čekáme, jak se dohodneme s předpokládaným lektorem. Myslím, že pro řadu lidí to bude překvapení.

Už jsme v několika příspěvcích nechali zájemce hodně nakouknout pod pokličku přípravy letošní letní školy. Vystavení propozic v češtině a v angličtině předpokládáme v poslední dekádě března. Hodně je naznačeno a tak pro potencionální účastníky se nabízí začít s rozhodovacím procesem: jestli na BSS 2018 a pakliže ano, tak na co?

S kým se v létě uvidíme v Praze na osmnácté letní škole?

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality BSS

Kam za Irskem v ČR?

19.prosinceVánoční koncert Fiannanu (Hudba)
Praha, Salmovská literární kavárna od 19:30
19.prosincePension pro svobodní pány (Divadlo)
Praha, Divadlo Palace od 19:00
S.O'Casey
20.prosinceVeselé vánoční kopýtkování (Hudba)
Praha, Divadelní sál Emauzského opatství od 19:00
Pořádá Sona Sol
27.prosinceMůj báječný rozvod (Divadlo)
Praha, Studio Dva Divadlo od 20:00
G.Áron
5.lednaNovoroční ceilí (Tanec)
Praha, Emauzy od 14:00

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků