Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality BSS 1. 2. 2018

Letní škola – BSS 2018 – se pomalu začíná rýsovat

Po těch sedmnácti letech, kdy letní školy pořádáme, by asi nebyl problém rozepsat workshopy, k nim dosadit nějaké “tutory”, dosadit nějakou “omáčku” a vyvěsit. To úplně není náš styl a i když by se většina těch workshopů nějak obsadila, tak by nás něco podobného asi neuspokojovalo. Vždy hledáme něco zajímavého, příznačného, originálního. Většinou na něco přijdeme, radujeme se z toho a těšíme se, jak se na to budou zájemci hlásit,  a bojíme se, že budeme muset vyhlásit stop stav pro další zájemce. Pak přijde realita a ta většinou zdaleka nenaplní naše představy. Nicméně i letos bychom rádi přišli s něčím novým a neotřelým, co má potenciál zaujmout.
Ve většině ročníků byla vždy nějaká novinka – nový workshop a nebo nějaká doprovodná akce či zajímavý lektor. Jednu novinku už nyní můžeme vyhlásit. Nedávno jsme na našich stránkách oznámili existenci knihy Thirty Lost Figure Dances od amerického učitele a porotce An Coimisiún Jamese Muellera. Podnětem ke vzniku této knihy byl jistý postesk nad tím, že tanečníci znají většinou tzv. “sbírku třiceti” používanou v rámci An Coimisiún, nicméně v historii irských tanců byla řada zajímavých figurálních tanců, které historie odsunula na okraj zájmu a řada z nich nebyla nikde předvedena třeba i 100 let. James Mueller dal tuto knihu dohromady z řady pramenů tj. sbírek, které vyšly před více než padesáti, sedmdesáti či dokonce sto lety. Opatřil je jednotnou formou popisu a názvosloví. Tato kniha vznikla za významné podpory (a to nejen morální) Johna Cullinanea – ten je také autorem předmluvy – který se ve svých knihách o většině těchto tanců zmiňuje, nicméně nepopisuje je tak, aby vznikla o nich konkrétní představa.

Rozhodli jsme se, že jeden týdenní workshop věnujeme právě tancům z této sbírky a pořádali jsme Johna, zda by se neujal role učitele, který zájemcům jednotlivé tance představí a naučí je. John se příliš nerozpakoval a naši nabídku přijal. Také slíbil, že sem do Prahy několik těchto knížek doveze. Půjde tedy o workshop, který bude probíhat každý den v době letní škole s časovou dotací 2 hodin.

Už několik let jsem žil ze svého úžasného objevu Ládi Veselého, který hraje báječně na irský svislý buben zvaný bodhrán a svoji dovednost umí předávat dalším zájemcům. Zvykl jsem si při přípravě minulých letních škol, že zvednu telefon, nabídnu Láďovi účast na letní škole, stručně si řekneme potřebné náležitosti a pak už jen v určený termín na letní škole se s Láďou pozdravíme a on odejde učit. Pokusil jsem se i letos realizovat zaběhnutý rituál a ono ouha: Láďa mi oznámil, že vlastně už s Irskem končí, chce se věnovat něčemu jinému a ať se teda nezlobím ….. Po tomto Láďové odmítnutí jsem se ve hledačské činnosti daleko nedostal. Ale prozřetelnost chtěla tomu, že jsem se vydal na křest knihy Hřbitovní hlína, kterou přeložil Radvan Markus a který pořádalo nakladatelství Argo v Kafé Campus poslední den v lednu. Kulturní vložkou překladatelskému čtení bylo vystoupení kapely Conamara Chaos, což je kapela manželů Markusových a kde jsem se potkal i s Láďou, který doprovázel ostatní hudebníky ve skupině na bodhrán.

Bylo vidět, že Láďa úplně s Irskem nekončí a tak jsem se rozhodl z toho tak trochu vytlouct něco pro letní školu. Podařilo se, co jsem si přál: Láďa Veselý mi přislíbil realizovat bodhránový workshop na BSS 2018. Udělal mi tím obrovskou radost a to nejen tím, že už nemusím nikoho hledat, ale hlavně proto, že mám jistotu, že se mi podařilo toho nejlepšího možného hráče a učitele.

Jak vidíte, na přípravě letní školy – slovníkem trestně stíhaného premiéra menšinové vlády v demisi – makáme a doufáme v brzký výsledek.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality BSS

Kam za Irskem v ČR?

20.lednaSession v Brně (Hudba)
Brno, U divošky (Trtílkova 24) od 18:30
21.lednaObraz Doriana Graye (Divadlo)
Praha, Švandovo divadlo od 19:00
O.Wilde
22.lednaKati (Divadlo)
Praha, Činoherní klub od 19:30
M.McDonagh
22.lednaBurn’s Night Prague (Hudba)
Praha, La Republica od 19:00
22.lednaTanec ve Whisky & Kilt (Tanec)
Praha, Whisky @ Kilt od 19:00
Pořádá Caledonian Club

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků