Bernard’s – Irsko, irské tance a něco navíc

Aktuality BSS 10. 5. 2018

Fingerpicking na letní letní škole

Při plánování lekcí kytary na BSS jsme se ohlíželi zpětně za minulými ročníky, jejich obsazením a učiteli. Kytara v dadgadovém ladění se vyučuje na letní škole od roku 2005, kdy jsme zahájili hudební lekce na letní škole. Prvních osm let tyto lekce vedli kytaristé z Česka (Marek Zienert, René Starhon a David Mikulášek), kteří tento styl hraní na kytaru ovládají a jsou schopni ho předávat. Moc nás mrzelo, že se nám nepodařilo získat pro výuku například Petra Košumberského. Po roční přestávce jsme v roce 2013 po dva roky vyučoval dadgadovou kytaru Kevin Corbett z Co. Mayo a v roce 2016 kytarista irského bandu Téada Sean McElwain. Myslíme si, že ti, kteří se alespoň části těchto lekcí zúčastnili, dostali dobré základy pro hraní na kytaru v tomto stylu. V loňském roce jsme pro nedostatek zájemců lekce na kytaru v dadgadovém ladění opět zrušili. Zdá se, že ti, kteří se tu v minulosti těchto lekcí zúčastňovali, nepotřebují dále se vzdělávat, ale spíše hrát a nabytých dovedností prakticky využívat. A po rozhlédnutí po zdejší hudební scéně, kterou celkem dobře známe, nenacházíme další nové možné zájemce, kteří by se chtěli v hraní na kytaru v doprovodném irském stylu vzdělávat.
Přesto bychom i nadále na letní škole kytaru rádi měli a tak jsme hledali další možnosti. Jako zajímavý způsob, jak kytaru využít jako melodický nástroj a spíše jako sólový pro interpretaci  melodicky zajímavých skladeb irské a skotské provenience, se nám jeví způsob hraní na kytaru stylem, který je znám jako fingerpicking. Určitě to není styl, který uplatníte na irské session – i když. Asi nejlépe se tento styl hraní dá dohromady s houslemi či flétnou. Nabízí však možnost interpretovat velmi krásné melodie trochu jiným stylem a rozšiřuje tak škálu hudby, kterou si kytarista může zahrát. Vzpomínám si, že jsem krátce viděl hrát na kytaru Patricka Dooceyho (jeho bratr David Doocey učil na BSS housle), který v současné době spolupracuje s Lúnasa bandem, v rámci show Ragús a jeho styl hraní v některých skladbách přebíral melodickou část hudby (zejména u pomalejších, slip jigových skladbách). Jeho záběr hraní na kytaru byl rozhodně větší než jen dadgad.

Rozhodli jsme se vyhledat muzikanta zde v Česku, který se tímto stylem hraní zabývá a zkusit nabídnout stávajícím dadgadovým, ale i jiným kytaristům tento styl, který se jinak nikde nevyučuje a domnívám se, že se k němu kytaristé dostávají odklonem od klasického vzdělání hry na kytaru. Objevil jsem pana Jiřího Blechu, který je učitelem hry na kytaru a který zájmem o hudbu keltských národů si našel cestu k fingerpickingu. Našel jsem i několik jeho presentací na facebooku a tak nedalo moc přáce se s ním zkontaktovat a domluvit se na tom, že by na letošní škole odvedl lekce fingerpickingu. Určitě po této letní škole zde nebudeme mít výborné hráče tohoto stylu. To vyžaduje píli a čas, vlastní pokusy a možná i nějaké slepé cesty. Na to je letní škola příliš krátká. Nicméně nám jde o to položit základ, který by kytaristům umožnil tento styl dále rozvíjet a jeho prostřednictvím objevit například krásu O’Carolanových skladeb a nebo zajímavých a krásných melodií pocházejících ze Skotska. Hodně z nich se dá slyšet v repertoáru harfeníků, ale ony se dají hrát i na kytaru.
A tak na závěr tohoto článku bych rád pozval kytaristy, kteří chtějí objevit další rozměry hudby keltských národů a aktivně si osvojit její interpretaci, aby neváhali se přihlásit na letošní letní školu. Měli by se však přihlásit ti, kteří se získanou materií budou chtít dále něco dělat. Letní škola je krátká a položí pouze základy a nastartuje prvotní motivaci.

Václav Bernard

Další články z rubriky Aktuality BSS

Kam za Irskem v ČR?

20.lednaSession v Brně (Hudba)
Brno, U divošky (Trtílkova 24) od 18:30
21.lednaObraz Doriana Graye (Divadlo)
Praha, Švandovo divadlo od 19:00
O.Wilde
22.lednaKati (Divadlo)
Praha, Činoherní klub od 19:30
M.McDonagh
22.lednaBurn’s Night Prague (Hudba)
Praha, La Republica od 19:00
22.lednaTanec ve Whisky & Kilt (Tanec)
Praha, Whisky @ Kilt od 19:00
Pořádá Caledonian Club

Objednávky tanečních bot a doplňků

Objednávky tanečních bot a doplňků